ABD, Covid-19 pandemisi ve George Floyd Protestoları

46 yaşındaki George Floyd, ABD'de Minneapolis, Minnesota'da bir dükkanın önünde polis tarafından tutuklandıktan sonra öldü. George Floyd'ın ölümü üzerine ABD'de altı gün boyunca protestolar devam etti.

Dünya 01.06.2020, 00:08
ABD, Covid-19 pandemisi ve George Floyd Protestoları

George Floyd'un ölümü, Minneapolis ve Amerika Birleşik Devletleri genelinde öfke ve protestolara neden oldu. Polis, Perşembe gününden bu tarafa 22 ABD şehrinde 1000'den fazla tutuklamalarda bulundu. Bir çok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Olayın geçmişinde, Floyd yerel bir Cup Foods'ta satın almak için sahte 20 dolarlık bir fatura kullandıktan sonra polis çağrıldı. Savcılar, Floyd'un şikayetine göre "kelepçeliğe direndiğini", ancak üzerine geldiklerinde "uyumlu olduğunu" belirtti.

ABD'deki valiler, belediye başkanları ve halk sağlığı yetkilileri, George Floyd'un ölümü üzerine artan protestolardan kaynaklanan koronavirüs vakalarında bir artış korkusu yaşatıyor.

Maryland'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden alınan rakamlara göre ABD, Covid-19 pandemisinde yaklaşık 1.8m enfeksiyon ve yaklaşık 104.000 ölüm gördü. Evrensel sağlık hizmeti olmayan bir ülkede kriz, özellikle kalabalık kentsel alanlarda yaşayanlar olmak üzere ırksal azınlıkları orantısız bir şekilde etkiledi.

Açıklamalarda, Salgın içindeki haksızlıklarla ilgili haksızlıklarla birlikte tüm hayal kırıklıklarına sahipsiniz, çünkü pandemik insanların iki ay geçirdikleri iç mekanda işbirliği yaptıkları gerçeğiyle birlikte muazzam bir eşitsizlik gösterdiği belirtildi.

Şehrin iletişim izleme stratejisine liderlik eden Dr Theodore Long tavsiyelerde bulundu.

“Protestolarda bulunan herkesi maske takmaya, uygun el hijyeni uygulamaya ve mümkün olduğu kadar sosyal açıdan mesafeye teşvik ediyoruz, ancak bunun her zaman mümkün olmayacağını biliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P