Alexa

ABD'den Kayyum Açıklaması: Endişe Verici

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, seçilmişlerin görevden alınmasının endişe verici olduğunu belirtti.

ABD'den Kayyum Açıklaması: Endişe Verici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, kayyum atamalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Seçilmiş yetkililerin görevden alınması ve yerine seçilmemişlerin getirilmesi her zaman endişe vericidir" dedi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütlerine destek verdikleri gerekçesiyle 19 Ağustos günü Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırılmış, bu belediyelere Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’i başkan vekili olarak atanmıştı.

Ortagus, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına, başkanların görevden alınmasına ilişkin ilk kez yaptığı açıklamada Seçilmiş yetkililerin görevden alınması ve yerine seçilmemişlerin getirilmesini her zaman endişe verici olarak kaydetti.

Kayyum Atanması Endişe Verici

"Türkiye'nin demokrasiye bağlılık çerçevesinde bu meseleyi çözmesini umut ediyoruz" diyen Ortagus, "Türkiye'nin, Kürt azınlıkla olan ilişkilerinde her zaman hoşgörülü bir yaklaşımı teşvik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 10:16
YORUM EKLE

banner325