ABD'den Rusya'ya Karşı hucum tugayı

ABD ordusu, "Rusya'nın saldırgan tutumunu" gerekçe gösteren ABD, 2017'de Doğu Avrupa ülkelerine üç hücum tugayı konuşlandıracak.

Dünya 31.03.2016, 11:42 31.03.2016, 11:48
ABD'den Rusya'ya Karşı hucum tugayı
ABD, 2017'de Doğu Avrupa ülkelerine üç hücum tugayı konuşlandıracak.

ABD ordusunun üst düzey Avrupa komutanı General Philip Breedlove, yazılı açıklamasında, "Plan, Doğu Avrupa ve diğer bölgelerde Rusya'nın saldırganlığının ardından NATO müttefiklerimiz ile ortaklarımıza güven verici, dengeli ve güçlü yaklaşımımızı gösteriyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımız daha fazla kabiliyet görecek. Ülkelerinde daha modern ekipmana sahip zırhlı birliklerin varlığını daha sık görecekler. Her bir tugay, bölgede 9 ay dönüşümlü görevlendirilecek. Bir tugayda yaklaşık 4 bin 500 asker ve askeri araç ile diğer askeri malzemeler olacak" dedi. Habere göre bu adım, Rusya ile Ukrayna krizi sebebiyle ilişkilerin gerilmesinin ardından ABD'nin NATO'da yaptığı en kapsamlı askeri güçlendirme.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da geçen ay yaptığı açıklamada, 2017 yılında Avrupasavunma bütçesini 4 katına çıkaracağını duyurmuştu. ABD'nin askeri varlığını artırmasıyla bölgede daha sık tatbikat yapma kapasitesi de artmış olacak.

CİHA
N
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu