Alexa

ABD, 'İnternet' le ilgili ne dedi?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yasaklar ifade özgürlüğü konusunda uluslararası standartlara uymadığını söyledi.

ABD, 'İnternet' le ilgili ne dedi?
banner327

  TürkABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki,iye'de internet kullanımına ilişkin getirilen yasakların, ifade özgürlüğü konusunda uluslararası standartlara uymadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye'deki internet kullanımına ilişkin yapılan yeni düzenleme ile ilgili soruya, "bu yasalar, henüz kabul edilmemiş olan geniş kapsamlı yasaların bir parçası. Biz elbette Türkiye’nin internet kullanımına kısıtlama ve yasaklar getiren mevzuat durumunu izliyoruz. ABD olarak dünya genelinde ifade özgürlüğünü güçlü biçimde savunuyoruz ve savunmayı da sürdüreceğiz. Demokrasilerin, halkların farklı sesleriyle güçlendiğine inanıyoruz" şeklinde cevap verdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Miyatoviç’in yaptığı "yeni önlemler, yönetimin internete kapsamlı şekilde müdahale etmesine ve Türkiye'deki tüm internet kullanıcılarının bilgilerini mahkeme gözetimi olmaksızın elde etmesine imkan tanıyor’ açıklamasına katıldıklarını da belirten Psaki, "AGİT temsilcisinin endişelerini biz de paylaşıyoruz. Bu girişimler, ifade özgürlüğü konusundaki uluslararası standartlarla uyumlu değil. Ayrıca, ifade özgürlüğünü, araştırma gazeteciliği, gazetecilerin kaynaklarının korunmasını, internet üzerinden bilgiye erişim ve siyasi tartışmaları önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 23:39
YORUM EKLE