ABD Karıştı, Trump yanlıları Kongre Binasını Bastı

ABD Başkanı Donald Trump’ı destekleyen protestocular ABD Kongre Binası‘na baskın düzenledi. Kongre binası önünde Trump destekçileri ile polis arasında çatışma çıktı. Polis Kongre içinde bazı binaları boşalttı.

Dünya 07.01.2021, 00:04 07.01.2021, 10:25
ABD Karıştı, Trump yanlıları Kongre Binasını Bastı

ABD Başkanı Donald Trump’ı destekleyen protestocular ABD Kongre Binası‘na baskın düzenledi.

Protestocular, Senato meclisi de dahil olmak üzere, Capitol kompleksinde serbestçe dolaşarak Senato başkanlığına oturdu ve “Trump bu seçimi kazandı!” dendi. Pence ve Tempore yanlısı başkan Senatör Charles Grassley güvenli bir yere götürüldü.

Hükümetin federal yasama organının işgali devam ederken, ulusal düzeyde televizyonda yayınlanan bir konuşmasında Biden, "Bu saatte, demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında." ifadelerini kullanarak,  “Bu bir kaos, isyana bağlı ve şimdi sona ermeli. Bu çeteyi geri çekilmeye ve bu demokrasi çalışmasının ilerlemesine izin vermeye çağırıyorum ”dedi 

Washington, DC, Belediye Başkanı Muriel Bowser, 7 Ocak Perşembe gününe kadar şehir genelinde 18:00 EST sokağa çıkma yasağı çıkardı. Bowser’in ofisi ayrıca ABD Ulusal Muhafızlarının da bulunmasını istedi. Pentagon Baş Sözcüsü Jonathan Hoffman, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, “DC Muhafızları, Bölgedeki federal kanun yaptırımlarına destek sağlamak için seferber edildi” dedi.

Yorumlar (0)