ABD'den Şok Kudüs kararı!

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, ABD'nin İsrail Büyükelçiliğinin Mayıs ayında Kudüs'e taşınacağını açıkladı.

Dünya 23.02.2018, 22:58 24.02.2018, 00:26
ABD'den Şok Kudüs kararı!

ABD Dışişleri Bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayına kadar hazırlıklar yapılarak elçiliğin Kudüs’e açılacağını ve planın ikinci safhasında yeni bir elçilik binası inşa etmek için güvenli bir yer arayışı olduğunu belirtti.

İsrail devletinin kuruluşunun 70'inci yıldönümü kutlamalarına denk getirileceği açılışın Mayıs ayına hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

İsrail hükümeti kaynaklarına göre, 5 Mart'ta Beyaz Saray'ı ziyaret etmesi planlanan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Trump yönetimi ile konuyu müzakere edeceği ve kararın bir an önce yürürlüğe girmesi için çalışmaların hızlandırılacağı açıklandı.

Diğer taraftan yapılan açıklamada, yeni büyükelçilik binasının ilk bölümünün, ABD'nin Kudüs Başkonsolosluğunun de bulunduğu Kudüs'ün Arnona bölgesindeki bir yerleşkede açılacağı ifade edildi. Buna göre, ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ve küçük bir ekibin yeni binada çalışmaya başlayacağı bildirildi. 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)