Alexa

ABD'den Türkiye'ye İnsan hakları Raporu...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, bakanlığın 2013 İnsan Hakları Raporu'yla ilgili olarak, "Bu bir yönetim raporu, dolayısıyla bizim duruşumuzu ve görüşlerimizi temsil eder" dedi.

ABD'den Türkiye'ye İnsan hakları Raporu...
banner327

 Psaki, günlük basın toplantısında, bir gazetecinin dün açıklanan ABD İnsan Hakları Raporu'na dair sorusu üzerine, "Rapor, ABD yönetiminin görüşlerini temsil eder. Dolayısıyla, oradaki her hangi bir ifadeye bizim görüşlerimiz olarak atıfta bulunabilirsiniz" dedi.

Rapordaki Türkiye bölümüne yönelik soru üzerine Psaki, raporun, "ifade ve toplanma özgürlüğündeki kısıtlamalar, adalete ulaşmadaki eksiklikler dahil, 2013 yılı boyunca önemli insan hakları problemleri olduğuna işaret ettiğini" kaydetti.

Psaki, "2013 yazındaki (Gezi) Park protestoları sırasında, yetkililer protestocuları dağıtmak için aşırı güç kullandı, gazeteciler, akademisyenler, avukatlar ve öğrenciler dahil binlerce kişiyi göz altına alırken, 7 kişinin ölmesi dahil kitlesel zaiyata yol açtı. Raporda, bizim yanında durduğumuz diğer birçok detaylar mevcut" dedi.

Psaki, "bu raporun bulguları noktasında, ABD yönetiminin nerede durduğuna" yönelik soru üzerine, "Bu bir yönetim raporu, dolayısıyla bizim duruşumuzu ve görüşlerimizi temsil eder" ifadesini kullandı.

Psaki, gazetecinin, 17 Aralık'ta yapılan İstanbul merkezli operasyonun ardından yaşananların raporda "skandal" olarak belirtildiğini ifade ederek, "sözel olarak da bu ifadeyi kullanıp kullanmayacağına" yönelik ısrarlı soruları üzerine, "Sizi rapora ve raporun detaylarına yönlendiriyorum. Rapor önümde değil dolayısıyla yanlış anlamayın ama sizin sözünüze göre hareket edemem" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 00:04
YORUM EKLE