Alexa

AB’den Baransu açıklaması

Avrupa Birliği, Taraf gazetesi yazarı gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklanmasına tepki gösterdi.

AB’den Baransu açıklaması
banner327
 Avrupa Birliği, Taraf gazetesi yazarı gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklanmasına tepki gösterdi.

AB Komisyonu, Baransu davasını ‘çok yakından’ takip ettiklerini vurgularken, Taraf yazarının ‘sanık olarak haklarına tam saygı gösterileceği bağımsız ve şeffaf bir soruşturma ve dava süreci’ beklediklerini ifade etti. 

AB Komisyonu'nun Komşuluk Siyaseti ve Genişleme Müzakereleri’nden sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın sözcüsünün bir soruya karşılık olarak verdiği cevapta, ifade hürriyeti konusundaki Avrupa standartları hatırlatıldı. "Genel bir ilke olarak bilhassa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa Temel Haklar Şartı’nda yer aldığı şekilde her vatandaşa ifade hürriyeti veren ve gayet iyi bilinen Avrupa standartlarını hatırlatmak isteriz." denilen açıklamada ifade hürriyetine getirilen kısıtlamaların ‘istisnai’ ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve içtihatlarıyla uyumlu ve orantılı olması gerektiği vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri de Baransu’nun tutuklanmasına tepki göstermişti. AB, Türkiye’de basın hürriyetinin daraldığına yönelik son derece eleştirel açıklamalar yapıyor. AP ve AB Komisyonu, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile ZAMAN Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın 14 Aralık’ta gözaltına alınmalarına yoğun tepki göstermişti. AP, 15 Ocak’ta kabul ettiği kararında 14 Aralık operasyonunu sert bir dille kınamıştı.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 13:13
YORUM EKLE