ABD'nin Anlaşma Sevinci...

Türkiye’nin “Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge ve eğit-donat” şartına rağmen Washington’dan sürpriz açıklama yapıldı...

Dünya 11.10.2014, 20:46 11.10.2014, 22:17
ABD'nin Anlaşma Sevinci...
Türkiye’nin “Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge ve eğit-donat” şartına rağmen Washington’dan sürpriz açıklama yapıldı...

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitme ve teçhizatlandırma programını kabul etti. Dışişleri sözcüsü Marie Harf, “Gelecek hafta Amerika’dan bir ekip, Ankara’ya giderek askeri kanallarla görüşmeler yapacak. Tampon bölge veya uçuşa yasak bölgeyi şu anda bir seçenek olarak görmedik” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki de ortak askeri planlama biriminin Ankara’ya geleceğini söylemişti.

Muhalİflerİ eğitme ve teçhizatlandırmanın ilk aşamasında iki bin kişinin eğitilmesi bekleniyor. Eğitim Türkiye topraklarındaki bir askeri üste, ABD’li ve Türk askeri uzmanlar tarafından verilecek.

Bu açıklamalara rağmen Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da Atatürk Alanı’nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ısrarla üç şeyin halledilmediği sürece Türkiye’nin bu işin içinde olmayacağını bildirdi. 


Tayyİp Erdoğan: “Biz Amerika’ya da söyledik. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilecek. İki, güvenli bölge ilan edilecek. Üç, eğit-donat yapacağız. Bunlar olmadığı sürece biz bu işin içinde yokuz” diye konuştu. Erdoğan’ın bu üç şartta diretmesinin ardından açıklanan anlaşma Ankara’da kafaları karıştırdı. Bu arada MİT Müsteşarı Fidan’ın da ABD’de  IŞİD’e karşı mücadeleyle ilgili temaslarını sürdürdüğü belirtiliyor.


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu