ABD'nin Times Meydanında Protesto

ABD'nin Times Meydanında, Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili aldığı karar Müslümanlar tarafından protesto edildi.

Dünya 09.12.2017, 22:34 09.12.2017, 23:26
ABD'nin Times Meydanında Protesto

ABD'nin Times Meydanında Trump'ın kararını eleştiren protestocuların ellerindeki Filistin bayraklarının yanında bir Türk bayrağı ve bir de Küba bayrağı dalgalanırken, Ortodoks Yahudileri de protesto gösterilerine destek verdi.

Taşıdıkları dikkat çeken yazılı dövizlerin bazıları şöyle; "Bu kabul edilemez. Filistin özgür olacak" ve "İsrail teröristtir, Filistin ise özgür" Göstericiler, "Özgür özgür Filistin. Çok yaşa Filistin" diyerek tempo tuttu.

Göstericilerin ellerindeki "İsrail eşittir ırkçılık ve soykırım", "Kudüs kırmızı hattır", "İnsanlar işgal altında olunca direnme haklıdır" , "Kudüs İslami topraklardır. Kimse bu gerçeği değiştiremez"

Trump tarafından Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesini ve İsrail devletinin politikalarını eleştiren Ortodoks Yahudileri'de "Bütün Filistin toprakları Filistinlilere geri verilmelidir" dövizi taşıdı.

Büyük bir Filistin bayrağı açan göstericile kendilerine ayrılan bölüme sığmadı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen protesto sırasında, New York polisi göstericileri kendilerine ayrılan bölümde durmaları konusunda uyararak zaman zaman müdahalede bulundu. Diğer taraftan, ABD ve İsrail yanlısı küçük bir grup iki ülkenin bayrağını açarak ve düdük çalarak göstericileri protestoda etti.

Yorumlar (0)