Alexa

"Abe özür dilemeli..."

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin, Pekin ve Tokyo arasındaki ilişkilerin düzelmesi için Japonya Başbakanı Abe'nin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

banner327
 Çin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin "kendi hareketlerinin sonucu olarak Çin liderleriyle diyalog kapısını kapattığını" bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, Davos Forumu'nda konuşan Abe'nin, "Mevcut Çin-Japonya ilişkisinin Birinci Dünya Savaşı öncesindeki İngiltere-Almanya ilişkisini andırdığı, bu ülkelerin aralarındaki yoğun ticari ilişkilere rağmen savaş çıktığı ve Çin ile Japonya'nın bundan ders çıkarması gerektiği" açıklamasına ilişkin Pekin'in tutumunu anlattı.

Japon liderin "İngiltere-Almanya benzetmesinden bahane çıkarmak yerine Birinci Dünya Savaşı'ndan önce ve yakın tarihte Japonya'nın Çin'e yaptıkları ile ilgili özeleştiri yapması gerektiğini" kaydeden Çin, Abe'yi "tarihi gerçekleri saptırmak"la suçladı.

Sözcü, Abe'nin "Çin ve Japonya'nın ön koşulsuz ve samimi bir şekilde diyalog masasına oturması gerektiği" yorumuna ilişkin olarak ise "Mevcut şartlarda kurulacak diyalog, hiçbir sonuç vermez" ifadesini kullandı.

"Abe'nin bir yandan kendi hatalarını görmezden gelerek Çin'in aleyhine konuşup, diğer yandan diyalog sloganları attığı" değerlendirmesinde bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Çin liderleri çok meşgul. Böyle bir zeminde kurulacak diyalog hiçbir sonuç vermez" diye konuştu.  

Çin Gang, "Japon liderin, kendi hareketlerinin sonucu olarak Çin ile diyalog kapısını kapattığını" dile getirerek, "Abe'nin ancak hatalarını kabul edip Çin'den özür dilemesi durumda Pekin ve Tokyo arasındaki ilişkilerin düzelmesi adına uygun zemin oluşturulabileceğini" belirtti.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 10:56
YORUM EKLE