Aliyev, Ermeni Devletinin Kurulmasına Asla İzin Vermeyeceğiz

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısı ve ardından gelen geleişmelerle ilgili açıklama yapan İlham Aliyev, Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Dünya 27.09.2020, 21:51 28.09.2020, 00:13
Aliyev, Ermeni Devletinin Kurulmasına Asla İzin Vermeyeceğiz

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık yaptı. Azertac'ın haberine göre devlet başkanı toplantıda yaptığı konuşmada, sabahın erken saatlerinde Ermeni silahlı kuvvetleri Azerbaycan'da bir askeri kışkırttığını, Bu provokasyon neticesinde hem sivil halk hem de orduda kayıpları olduğunu, Bu da Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırı politikasının devam ettiğini bir kez daha gösteriğini dile getirdi.

İstihbarat Ermenistan'ın bize karşı yeni bir savaş başlatmak istediğini gösteriyor.

Sabah bu bilgiyi aldıklarında Savunma Bakanı ve diğer ilgili kurumların başkanlarıyla iletişime geçtiğini belirtenAliyev, gerekli talimatları verdiğini belirterek şunları söyledi, "Azerbaycan Ordusu büyük çaplı bir karşı saldırı başlattı. Ermenistan'ın askeri provokasyonunun önceden planlandığını söylemeliyim. Uzun zamandır bu provokasyona hazırlanıyorlar ve sahip olduğumuz istihbarat Ermenistan'ın bize karşı yeni bir savaş başlatmak istediğini gösteriyor. Geçen hafta hem televizyon röportajımda hem de BM platformunda bu konu hakkında defalarca konuştum. Saldırı halinin durdurulması gerektiğini söyledim. Yeni bir savaşa hazırlanıyorlar." dedi.

Bu sabah erken saatlerinde yapılan saldırının önceden planlanmış bir askeri provokasyon olduğunu yinelemek istediğini, ağır toplar dahil mevzilerine her yerden ateş açtıklarını Bu olayın bir kez daha Ermeni faşizminin çirkin yüzünü gösterdiğini belirtti.

Azerbaycan vatandaşlarının cesaret gösterdiğini güvenle söyleyebilirim

Tovuz ve diğerlerinde meydana gelen olaylar, Hocalı soykırımı Ermeni vahşiler tarafından sivil halka karşı yapıldığına dikkat çeken Aliyev şunları söyledi; "Bu sefer Ermenistan'ın ana hedef yerleşim yerleri. Ateş açarak Azerbaycan halkı arasında, Azerbaycan vatandaşları arasında, cephe hattındaki köy ve kasabalarda panik yaratmak istiyorlar. Bu sabah tüm cephe bölgelerinden bilgi aldım. Azerbaycan vatandaşlarının cesaret gösterdiğini güvenle söyleyebilirim. Herkes yerinde ve ordumuzu ve devletimizi her an desteklemeye hazır ve bunu yapıyorlar. Tüm cephe bölgelerinden bilgi aldım. Azerbaycan vatandaşlarının cesaret gösterdiğini güvenle söyleyebilirim. Herkes yerinde ve ordumuzu ve devletimizi her an desteklemeye hazır ve bunu yapıyorlar." dedi.

Azerbaycan halkı kendi topraklarında yaşamak istiyor. Azerbaycan vatandaşı vatanını özlüyor.

Azerbaycan Ordusu şu anda askeri provokasyona yanıt olarak bir karşı saldırı başlattığını, operasyonun başarılı olduğunu belirten Aliyev, "Cumhurbaşkanlığı İdaresi ve Savunma Bakanlığı'na düzenli olarak olaylar hakkında halkı bilgilendirme talimatı verildi. Başarılı bir karşı saldırı sonucunda düşmanın insan gücü ve askeri teçhizatının ağır hasar gördüğünü söyleyebilirim. İşgal altındaki Azerbaycanlı yerleşim birimleri kurtarıldı. Azerbaycan halkını bu vesileyle kutluyorum! Başarılı karşı saldırımızın işgali sona erdireceğinden eminim! Adaletsizliğe son verecek! Yaklaşık 30 yıldır devam eden işgali sona erdirecek! Çünkü Azerbaycan halkı kendi topraklarında yaşamak istiyor. Azerbaycan vatandaşı vatanını özlüyor.

Defalarca uyardım!

Ermeniler tarafından babalarının topraklarından zorla sürülen insanlar, uzun süredir evleri vahşiler tarafından yıkılmış olsa da, anavatanlarına dönmek istiyorlar. Ağdam'ın kalıntılarına bakın. Fuzuli'nin kalıntılarına bakın. İşgal altındaki topraklardaki camilerimizin durumuna, mezarlıklarımızın durumuna bakın. Bütün bunlar Ermeni cellatlar tarafından yapıldı ve kesinlikle haklıyız. Mücadelemiz bir adalet mücadelesidir ve bugün Azerbaycan halkı devlete tam destek vermektedir. Bu desteği hep hissediyoruz. Ermenistan'ı uyardım. Tovuz'daki olaylardan sonra, çirkin işlerinden vazgeçmezlerse pişman olacakları konusunda onları defalarca uyardım. Bu yılın Temmuz ayında 2016, 2018'de onlara bir ders verdik. Ama bu onlara bir ders gibi gelmedi. Bu sefer onlara bir ders daha veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Bugün şanlı Azerbaycan Ordusu büyük bir başarı ile saldırıyı gerçekleştiriyor ve bu operasyon devam ediyor." dedi.

Ermeni devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğiz.

"Dağlık Karabağ sorununun çözümü bizim tarihsel görevimizdir." ifadelerini kullanan Aliyev, "bu konuyu Azerbaycan halkını memnun edecek şekilde çözmemiz gerektiğini tekrarlamak istiyorum. Tarihi adaletin yeniden tesis edilebilmesi için bunu çözmeliyiz. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek için bunu yapmalıyız. Farklı ülkelerde bu konuda eksik bir çözüme ihtiyacımız olmadığını defalarca söyledim. Kendi topraklarımızdayız, başka ülkelerin topraklarına sahip çıkma hakkımız yok. Ama topraklarımızı kimseye vermeyeceğiz. Azerbaycan topraklarında ikinci bir sözde Ermeni devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğiz. Buna asla izin vermeyeceğiz ve bugünkü olaylar bunu bir kez daha gösteriyor." dedi.

 İlham Aliyev, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi;

"Dağlık Karabağ bizim eski ve tarihi toprağımızdır. Dağlık Karabağ'ın tarihi ve geçmişi hakkında çeşitli uluslararası olaylarda defalarca konuştum. Tarihi gerçeği dünya toplumuyla paylaştım. Odaklı ve yorulmak bilmeyen çabalarımızın bir sonucu olarak, dünya bugünkü Dağlık Karabağ sorununun geniş bir resmine sahip. Ancak, çatışmanın ilk yıllarında durum böyle değildi. Çatışmanın ilk yıllarında dünya Ermenileri Azerbaycan'ı resmen saldırgan olarak tanıdılar. Maalesef o dönemde Azerbaycan liderliğinde olanlar bu propagandaya karşı seslerini yükseltmediler. Azerbaycan çok zor bir durumdaydı: topraklarımız kaybediliyordu, ama dünya Azerbaycan'ın saldırgan olduğunu düşünüyordu. Karabağ topraklarının kaybedilmesinin nedeni Halk Cephesi Partisi, Azerbaycan Müsavat Partisi'dir. Onların zamanında topraklarımız işgal edildi. Onların hain ve beceriksiz faaliyetleri sonucunda bu toprakları kaybettik. Onları geçici olarak kaybettiğimizi ve bu topraklara dönmemiz gerektiğini söyledim.

Şuşa'nın satışı ancak o dönemde iktidar mücadelesinin bir sonucu olarak gerçekleşti. Kelbecer ve Laçin'in işgali doğrudan Azerbaycan Halk Cephesi hükümetinin sorumluluğundadır. Bu işgalden sonra bir yerlerde bir sonraki işgalin kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Çünkü Laçin, Kelbecer ve Şuşa'nın işgali, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağlantı oluşturdu. Durum ilerledikçe elbette bu bölgelere, Dağlık Karabağ'a ve oradan diğer maddi kaynaklara silah sağlamak kolaylaştı. Onların hain ve beceriksiz faaliyetleri sonucunda bu toprakları kaybettik. Onları geçici olarak kaybettiğimizi ve bu topraklara dönmemiz gerektiğini söyledim. Şuşa'nın satışı ancak o dönemde iktidar mücadelesinin bir sonucu olarak gerçekleşti. Kelbecer ve Laçin'in işgali doğrudan Azerbaycan Halk Cephesi hükümetinin sorumluluğundadır. Bu işgalden sonra, bir yerlerde bir sonraki işgalin kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Çünkü Laçin, Kelbecer ve Şuşa'nın işgali Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağ oluşturdu.

Durum büyüdükçe elbette bu bölgelere, Dağlık Karabağ'a ve oradan da diğer maddi kaynaklara silah sağlamak kolaylaştı. Şuşa'nın satışı ancak o dönemde iktidar mücadelesinin bir sonucu olarak gerçekleşti. Kelbecer ve Laçin'in işgali doğrudan Azerbaycan Halk Cephesi hükümetinin sorumluluğundadır. Bu işgalden sonra, bir yerlerde bir sonraki işgalin kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Çünkü Laçin, Kelbecer ve Şuşa'nın işgali, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağ oluşturdu. Durum büyüdükçe elbette bu bölgelere, Dağlık Karabağ'a ve oradan da diğer maddi kaynaklara silah sağlamak kolaylaştı. Kelbecer ve Şuşa, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağlantı kurdu. Durum büyüdükçe elbette bu bölgelere, Dağlık Karabağ'a ve oradan da diğer maddi kaynaklara silah sağlamak kolaylaştı. Kelbecer ve Şuşa, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağlantı kurdu. Durum ilerledikçe elbette bu bölgelere, Dağlık Karabağ'a ve oradan diğer maddi kaynaklara silah sağlamak kolaylaştı....

Azerbaycan halkına bu bilgileri vererek doğru yolda olduğumuzu bir kez daha söylemek istiyorum. Kendimizi savunuyoruz. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Ermenistan'da başka kimsenin topraklarında hedefi yoktur. Ama kendi toprağımızda kendimizi savunacağız ve işgal edilmiş topraklarımızı işgalcilerden kurtaracağız..." ifadelerini kullanandı 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)