Aliyev, Neredesin Avrupa Konseyi, neden sessizsin?

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ağdam bölgesinin işgalden kurtuluşu vesilesiyle halka hitaben konuştu. Aliyev, Avrupa Parlamentosunun Azerbaycan'a karşı 10'dan fazla çirkin, yanlış karar aldığını belirterek "Neden sessizsin Avrupa Parlamentosu?" diye sordu.

Dünya 20.11.2020, 12:23
Aliyev, Neredesin Avrupa Konseyi, neden sessizsin?

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ağdam bölgesinin işgalden kurtuluşu vesilesiyle halka hitaben yaptığı konuşmada, Fuzuli, Cebrayil, Zangilan, Güdeli, Hadrut, Sugovushan, Murov Dağı, Şuşa savaş alanlarının Kelbecer ilçesi Laçin ilçesine bağlı birkaç köy de dahil olmak üzere işgalcilerden kurtarıldığını belirtti.

Aliyev'in konuşması şöyle devam ediyor;

“Bu bizim zaferimizi şartlandırdı. Zaferimiz zaten Ermenistan'da büyük sorunlar yarattı. Ama bakın, uluslararası kuruluşların buna tepkisi nedir? Bir tepki var mı? Hayır. Ermenistan'da her gün bir muhalefet lideri tutuklanıyor ve bu tamamen asılsız. Batılı bir ülke buna tepki gösterdi mi? Hayır. Onu kınadı mı? Hayır. Büyük muhalefet partilerinin liderleri tutuklandı. Kimse konuşmuyor. Avrupa Konseyi neredesin? Neredesin, Avrupa Konseyi, Azerbaycan'a bakıyor, bizi karalamaya çalışıyor, neden susuyorsun? Veya izleme komitesi. Oraya Azerbaycan'ımızla ilgili çok sayıda raportör atandı. Ermenistan izlenmeli. Neden susuyorsun, Avrupa Konseyi? İşte liderleriniz, işte izleme komiteniz, işte politik komite. Ermenistan'da baskı olduğunu görmüyor musunuz?

Bir diktatörün at oynadığını görmüyor musun? Yenilmiş bir diktatör, aşağılık bir diktatör. Öyleyse neden sesini yükseltmiyorsun? Peki, demokrasiniz nerede, insan haklarınız? Bir cevap var mı Hayır. O olmaz. Sözlerimden sonra, görüyorsun, olmayacak. Kaplayacak, örtecek. Avrupa Parlamentosu, Azerbaycan'a karşı 10'dan fazla çirkin, yanlış karar aldı. Neden sessizsin Avrupa Parlamentosu? Kendinizi dünyadaki demokrasinin merkezi olarak görüyor gibisiniz. Sesinizi duyurun, açıklama yapın, açıklama yapın, kınayın. Dünyanın gözünde diktatör tüm muhalefeti yok eder. Bir adamı öldürdü. O parlamentonun sakinlerinden biri çoktan ölü bulundu. Neden sesini yükseltmiyorsun? Neden? Bize karşı düzenli olarak kampanya yürüten sivil toplum kuruluşları, neden susuyorsun, neden konuşmuyorsun? Bize balistik bir füzeyle vurdun, çeneni kapa, bize parça bombalarıyla, fosfor bombalarıyla vurdun, çeneni kapa. Büyük ülkeler, kendilerini Avrupalı ​​lider yapan ülkeler, neden sessizsiniz? Söyle bana cevap ver. Ya da burada durup bizi taciz etmek istiyor, bizi taciz etmek istiyor. Hepsine fazlaca cevap veriyorum. "

Yorumlar (0)
açık