Aliyev, Türkiye bunda aktif bir rol oynamalı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ sorununun çözümüne Türkiye'nin katılımının öneminden bahsederek, Bu savaşların ilk saatlerinden itibaren, askeri bir düzeye, siyasi bir sürece dönüştürmek için, Türkiye'nin bu işe dahil olması gerektiği konusunda net tavırlarını belirttiklerini söyledi.

Dünya 15.10.2020, 22:16 15.10.2020, 22:53
Aliyev, Türkiye bunda aktif bir rol oynamalı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, NTV kanalına verdiği röportajda, Karabağ sorununun çözümüne Türkiye'nin katılımının öneminden bahsetti. Aliyev, Temmuz ayında yapılan saldırı, Ağustos'ta bir Ermeni yıkıcı grubun sadırısı ve nihayet Eylül'deki büyük çaplı saldırı, bu çatışmanın donmuş bir mesele olmadığını gösterdiğini söyledi.

Aliyev bir soru üzerine,"Mevcut gerçeklere bakmamız gerekiyor. Bu gerçekler, gerçek durum, bugün bölgedeki hiçbir sorunun Türkiye'nin katılımı olmadan çözülemeyeceğidir. Bazıları hoşuna gidebilir veya beğenmeyebilir, bu bir gerçek, bu doğru. Elbette Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve diğer Güney Kafkasya ülkeleri Gürcistan'ın komşusu olarak bölgede aktif bir rol oynuyor. Bu Türkiye'nin hakkı. Bu tarihsel olarak oldu. " dedi.

Karabağ meselesini tartışıyorlar

Türkiye'nin bu işe dahil olması gerektiği konusunda çok açık ve net tavırlarını belirttiklerini belirten.Devlet başkanı Aliyev, “Bu savaşların ilk saatlerinden itibaren, askeri bir düzeye, siyasi bir sürece dönüştürmek için, Türkiye'nin bu işe dahil olması gerektiği konusunda çok açık ve net tavrımızı belirttik. Öyleyse, o zaman bu savaşlar daha çabuk duracak ve barış süreci başlayacak. Ben de aslında Türkiye'nin süreçte olduğunu söyledim. Çünkü dün Sayın Erdoğan ile Sayın Putin arasındaki konuşma bunu gösteriyor. Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları ve Savunma Bakanları telefon görüşmeleri yaptı. Karabağ meselesini tartışıyorlar. " dedi.

Türkiye bunda aktif bir rol oynamalı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuşmasında şunları söyledi: “Hangi statüye sahip olacağı teknik bir mesele. Fiili zaten Türkiye var. Türkiye zaten Minsk Grubu üyesidir. Minsk Grubu otuz yılda tek bir sonuç elde edemediği gibi otuz yılda dört Birleşmiş Milletler kararının uygulanmasına da yardımcı olmadı. Bu durum aslında çatışmanın donmasına yol açtı. Ama sonuç olarak, Temmuz ayında bize yapılan saldırı, Ağustos'ta bir Ermeni yıkıcı grubun bize gönderilmesi ve nihayet Eylül'deki büyük çaplı saldırı, bu çatışmanın donmuş bir mesele olmadığını gösterdi. Konumumuzda kalıyoruz ve elbette bu sorunun bir an önce masada çözüleceğini umuyoruz. Türkiye bunda aktif bir rol oynamalı ve eminim oynayacaktır. "

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
-0°
açık