Aliyev, Zafer Günü tarihini 8 Kasım olarak Neden değiştirdi?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Kasım Zafer Günü Atatürk'ün ölüm yıldönümüne denk gelmesi sebebiyle 8 Kasım olarak değiştirdi.

Dünya 03.12.2020, 23:01 03.12.2020, 23:57
Aliyev, Zafer Günü tarihini 8 Kasım olarak Neden değiştirdi?

Ermenistan'ın teslim anlaşmasının tarihi olan 10 Kasım'ı Zafer Günü ilan eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu tarihin Atatürk'ün ölüm yıldönümüne denk gelmesi sebebiyle Zafer Günü tarihini 8 Kasım olarak değiştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından Zafer Bayramı saatinin değiştirilmesine ilişkin yapılan açıklamada, 27 Eylül 2020'de Azerbaycan halkının Ermenistan'ın yaklaşık otuz yıllık saldırı politikasını sona erdirmek ve Azerbaycan topraklarını düşmanın pençesinden kurtarmak için savaşa gittiği belirtilerek, "44 günlük askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkı tarihi bir zafer kazanmış ve ülkemizin toprak bütünlüğü yeniden sağlanmıştır." denildi.

 Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 2 Aralık 2020 tarihli "Azerbaycan Cumhuriyetinde Zafer Bayramı Kurulması Üzerine" emriyle, Vatanseverlik Savaşında eşi benzeri görülmemiş zaferini sürdürmek için 10 Kasım’ın Azerbaycan’da Zafer Bayramı olarak kutlanmasına karar verildiği belirtilerek, "10 Kasım, aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türk dünyası tarihinde adı altın harflerle kazınan büyük bir şahsiyet olan Mustafa Kemal Atatürk'ün anma günüdür. Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev, "Mustafa Kemal Atatürk, Azerbaycanlılara olduğu kadar size de değerlidir ve saygı duyulur" şeklinde ifade edildi. 

"Azerbaycan'ı gönlünden seven ve "Azerbaycan'ın neşesi neşemiz, kederimiz kederimizdir" diyen Mustafa Kemal Atatürk, her Azerbaycanlının kalbinde yer aldığını ve Azerbaycan'da anısı büyük bir saygıyla anıldığı belirtilerek, "Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Kasım'ın Mustafa Kemal Atatürk'ü Türkiye'de anma günü olduğunu dikkate alarak Zafer Bayramı'nın tarihini değiştirmeye karar verdi." denildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Karabağ'ın incisi Şuşa şehrinin 8 Kasım'da her Azerbaycanlı için sevgili kurtuluşu savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadığı belirtilerek, "Şuşa şehrinin tarihsel önemi ve işgalden kurtuluşu dikkate alındığında, halkımızın kararlılığının ve gücünün bir kutlaması haline gelen bu eşi benzeri görülmemiş zafer - Zafer Bayramı, devletimizin gelecekteki gelişimi ve prestiji açısından büyük önem taşımaktadır." denildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Metin Kandemir 1 ay önce
MUHTEŞEM.....
parçalı bulutlu