Alman yazar Martens: FETÖ'cülerin suçsuz olduğunu iddia etmemeli

Alman yazar Michael Martens, “Alman dış istihbarat teşkilatı BND'nin Başkanı Bruno Kahl de Türkiye'de kanlı bir darbe girişiminin olduğunu inkar edemez” ifadelerini kullandı.

Dünya 19.09.2017, 16:52 19.09.2017, 17:09
Alman yazar Martens: FETÖ'cülerin suçsuz olduğunu iddia etmemeli

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan tartışmalara farklı bakış açısı geldi. Frankfurter Allgemeine gazetesi köşe yazarı Michael Martens, dünkü yazısında  Alman dış istihbarat teşkilatı BND'nin Başkanı Bruno Kahl'in bu yılın Mart ayında yaptığı, "Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğundan şüphe ettiği" yönündeki sözlerine atıfta bulundu.

Martens, “Alman dış istihbarat teşkilatı BND'nin Başkanı Bruno Kahl de Türkiye'de kanlı bir darbe girişiminin olduğunu inkar edemez. Zanlıların bazıları yurt dışına kaçtı. Bazıları Almanya'ya. Şimdi anayasa düşmanı bu darbe girişiminde bulunan bazı kişilerin Almanya'da olduğu kanıtlanırsa, biz bu durum karşısında nasıl davranmalıyız? Gerçi Alman yargısı adil bir yargılama süreci olmayacağı gerekçesiyle "Gülencilerin" Türkiye'ye iade edilmemesine karar verebilir. Ancak Türkiye'de muhtemelen ağır suç işlemiş, demokrasi karşıtı vatan hainlerinin kıllarına dokunulmaksızın Almanya'da yaşayabilmeleri düşüncesi, işledikleri suçun, eylemin hesabını hiçbir biçimde vermek zorunda olmamaları çelişki" olduğunu yazdı.

Yazar, Bu insanların burada yargılanmaları için hukuki bir yol yoksa, o zaman Berlin en azından bu kişilerin suçsuz olduklarını iddia etmemesi gerektiğini ifade etti.

Martens, "İstihbaratın başındaki kişinin 15 Temmuz darbe girişiminde Gülen hareketinin etkisini bilmeyecek kadar habersizse umarım diğer hayati konularda haberdardır" diyerek BND Başkanı  Bruno Kahl'i tenkit etti.  

Alman yazar, darbe girişiminde bulunanlardan Almanya'ya iltica talebinde bulunanları olağanüstü hal nedeniyle Türkiye'de adil bir yargılama olmayabileceği, iltica talebinde bulunanları geri göndermeyebileceği, fakat bunların suçsuz olduğunu söylemenin doğru olmayacağını yazdı.


Uzun zaman Türkiye ile Almanya arasında sorun olan İncirlik'teki Alman askerlerinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmelerinin Türkiye tarafından engellenmesi konusunda da  farklı bir yaklaşım sergileyen yazar Michael Martens,  “Alman ordusu Federal meclisin emrinde olan bir ordudur. Federal milletvekilleri kendi askerlerini ziyaret etmeleri ne kadar haklıysa, milletvekilleri arasında PKK destek verenlerin bu ziyarette bulunması Türkiye'ye o kadar rahatsız edeceğini unutmamak lazım" yorumunu yaptı.
 

Yorumlar (0)