Arap Birliği'nden ABD'ye "Kudüs Kararını Geri Al" Çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri’ne Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından sonra tüm dünyada trump'a karşı tepkiler büyüdü. Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri ABD'ye bu karardan vazgeçme çağrısında bulundu.

Dünya 10.12.2017, 11:36 10.12.2017, 13:16
Arap Birliği'nden ABD'ye "Kudüs Kararını Geri Al" Çağrısı

Arap Birliği Ülkeler, Kudüs’ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınmasının tüm bölgede şiddeti artırabileceğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanları,ABD Başkanı Donald Trump’ın kararını uluslararası hukuka tehlikeli bir müdahale olarak ifade ettiler.

Arap Birliğinden ABD'ye "Kudüs Kararını Geri Al" Çağrısı!

verilen bu kararınherhangi hukuki tarafı bulunmadığını belirtenArap Birliği üyesi ülkeler, Kahire’de gerçekleştirdikleri toplantı sonrası sabahın erken saatlerinde açıklama yaparak ABD’nin bu kararını reddeden bir güvenlik konseyi kararı alınması için çalışacaklarını belirttiler.


Lübnan Dışişleri Bakanı Basil Arap devletlerine,büyükelçiliğin Kudüs’e taşımasını engelleme amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik ekonomik yaptırım olasılığını incelemeleri çağrısında bulundu.Lübnanlı Bakan Vaşington’un söz konusu kararına yönelik tüm ülkelerin önleyici önlemler almaları gerektiği üzerinde durdu. İlk aşama olarak diplomatik önlemler ve daha sonra da ekonomik yaptırımlara ilişkin karar alınabileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El Tzubeir ise Vaşington’a Kudüs kararını geri alma çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)