Arap coğrafyasında 2014 "seçim yılı"

Halk ayaklanmasıyla "dikta rejimlerin" devrildiği bir çok Arap ülkesinde bu yıl içerisinde cumhurbaşkanlığı veya parlamento seçiminin yapılması bekleniyor

Dünya 25.02.2014, 14:25 25.02.2014, 14:28
 Arap coğrafyasında 2014
Arap coğrafyasında, başta halk ayaklanmalarının yaşandığı yerler olmak üzere birçok ülke, bu yıl cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine hazırlanıyor.

Kamuoyunda "Arap baharı ülkeleri "olarak da adlandırılan ve "dikta rejimlerin" devrilmesine sebep olan halk ayaklanmalarının ilk yaşandığı Tunus, Mısır ve Libya'nın yanı sıra Suriye, Irak, Lübnan, Cezayir ve Moritanya'da 2014 yılı içinde seçim bekleniyor.

"25 Ocak Devrimi"nin ardından seçimle iş başına gelen yönetimin, geçen yıl 3 Temmuz'da darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı Mısır'da bunun ardından belirlenen yol haritasında bu yıl önce parlamento seçimleri ardından da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması öngörülüyordu. Ancak daha sonra geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un talimatıyla cumhurbaşkanlığı seçiminin parlamentodan önce yapılması kararlaştırıldı. Tarihin henüz açıklanmadığı ülkede, cumhurbaşkanlığı seçiminin mart ayının sonu ya da nisan ayında yapılacağı ifade ediliyor.

Darbenin ardından kurulan hükümetin dün istifa ettiği ve darbe karşıtı gösterilerin hız kesmeden devam ettiği bu ülkede, cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük önem taşıyor.

Mısır kamuoyunda Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin adaylığını ne zaman açıklayacağı tartışılırken, şu ana kadar darbe sürecinin önemli aktörlerinden Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC) liderleri arasında yer alan Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi adaylığını ilan ederken, eski genelkurmay başkanlarından Sami Annan'ın da aday olacağı belirtiliyor.

- İç savaşın devam ettiği Suriye

Suriye'de ise 3 yıldır şiddet olayları devam ederken, Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Temmuz ayında görev süresinin dolmasının ardından seçimlerin yapılması bekleniyor.

Esed daha önce yaptığı bir açıklamada, "Suriye halkının talep etmesi halinde" tekrar aday olacağını duyurmuştu. Suriye anayasasına göre, "Ülkede olağanüstü durumun olması ya da seçimlerin yapılamaması halinde" mevcut cumhurbaşkanının görev süresi uzatılabiliyor.

-Libya

Libya'da devrik lider Muammer el-Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarına son veren halk ayaklanmalarının ardından rejimin yıkılmasıyla sonuçlanan süreçte ülkeyi yönetmesi için geçici olarak Milli Genel Kongre (MGK) oluşturulmuştu. Devrimin 3'üncü yılının kısa süre önce kutlandığı bu ülkede erken seçim ihtimali üzerinde duruluyor. Son dönemde 2 hafta içinde 2 kez darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Libya'da, seçimlerin Mart ayında yapılması bekleniyor.  

-Irak, Tunus ve Cezayir

Başta El-Enbar vilayetindeki ordunun operasyonun yanı sıra birçok ilde şiddet olaylarının yaşandığı parlamento seçimlerinin Nisan ayında yapılacağı belirtiliyor. Söz konusu seçimler, ABD birliklerinin ülkeden çekilmesinin ardından yapılan ilk seçim olma özelliğini taşıyor. 

Bu yıl içinde cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin yapılması beklenen bir başka ülke de Tunus. Ulusal Kurucu Meclis'e bağlı "Yasama Komitesi" aday olma yöntemi ve seçim kanunları üzerinde görüşmelerini sürdürüyor. Seçim tarihine ilişkin ise Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şefik Sarsar genel seçimlerin, yıl sonunda yapılmasını beklediklerini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın dördüncü kez aday olacağı bildirilen Cezayir'de ise seçimin 17 Nisan'da yapılması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ülkedeki 18 parti başkanı, Buteflika'nın adaylığı karşısında aday olmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı.

Buteflika, henüz adaylığını resmen açıklamasa da 2005 yılından bu yana onursal başkanı olduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin Genel Sekreteri Ammar Sadani, Cumhurbaşkanı'nın aday olmaya karar verdiğini duyurmuştu.

İlerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle Buteflika'nın adaylığı tartışmalara neden olurken, ülkede Cumhurbaşkanı yanlıları ile ordu ve istihbarat birimleri arasındaki siyasi kutuplaşma da dikkati çekiyor.

Bu ülkede Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na yakınlığıyla bilinen Cezayir'deki Toplumsal Barış Hareketi Partisi, Nahda Hareketi, Adalet ve Kalkınma Cephesi, laik eğilime sahip Kültür ve Demokrasi için Birlik Partisi, en eski muhaliflerden olan Sosyalist Güçler Cephesi gibi siyasi partiler, seçimleri boykot edeceklerini açıkladı.

-Lübnan ve Moritanya

Lübnan'da ise 25 Mart ila 25 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı seçimi, 20 Kasım 2014'te ise genel seçimlerin yapılması öngörülüyor. Lübnan Millet Meclisi'nin görev süresi, Mayıs 2013'te 17 ay uzatılmıştı.

Aralık 2013'te genel ve yerel seçimlerin yapıldığı Moritanya'da ise Temmuz ayında cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması bekleniyor. Genel ve yerel seçimlerin birçok parti tarafından boykot edildiği ülkede, söz konusu partiler, şu ana kadar cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ise tutumlarını açıklamadı.
Yorumlar (0)
15°
açık