Avusturya, Başörtüsü yasağını 'anayasaya aykırı' ilan etti

Avusturya, Başörtüsü yasağının Müslüman kızların eğitime erişimini kısıtlama riski taşıdığına hükmederek iptaline karar verdi.

Dünya 11.12.2020, 22:31 11.12.2020, 23:39
Avusturya, Başörtüsü yasağını 'anayasaya aykırı' ilan etti

Avusturya anayasa mahkemesi geçen yıl çıkarılan ve ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasayı, tedbirin anayasaya aykırı ve ayrımcı olduğunu belirterek iptaline karar verdi. Mahkeme, kararında, yasanın "din, inanç ve vicdan özgürlüğüne ilişkin eşitlik ilkesine aykırı" olduğunu belirtti.

Mahkeme açıklamasında, "yasağın ... Müslüman kızların eğitime erişimini zorlaştırma ve onları sosyal olarak dışlama riskini taşıdığından, entegrasyonu teşvik etmek bir yana, ayrımcılığa yol açabileceğini" söyledi.

Resmi olarak ülkenin Müslüman toplumlarını temsil ettiği kabul edilen IGGOe kararı memnuniyetle karşıladı ve mahkemenin "popülist yasaklar siyasetine" son verdiğini söyledi.

IGGOe Başkanı Ümit Vural yaptığı açıklamada, "Başörtüsü aleyhine karar veren kadınlara yönelik aşağılayıcı tavırlara göz yummuyoruz ... ve başörtüsünü bir yaşadıkları dini uygulamaların ayrılmaz bir parçası. "

IGGOe, yasağın olduğu sırada, her halükarda, yalnızca "çok az sayıda" kız çocuğunun etkileneceğini söylemişti.

Yorumlar (0)