Ayasofya Cami Kararı ardından Dünyadan Sesler

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından 'Hayırlı olsun' mesajını paylaştı.

Dünya 11.07.2020, 12:37 11.07.2020, 16:51
Ayasofya Cami Kararı ardından Dünyadan Sesler

Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılarak cami yolunun açılması hakkında açıklama yapan Joe Biden, Ayasofya'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaptı. Biden, karardan endişe duyduğunu bu adımdan geri dönülmesini istedi.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi ve ibadete açılması Türk İslam dünyasında sevinç yaratırken, Dünyadan konu ile alakalı çeşitli ülkelerden tepkili açıklamalar geldi. Demokratların başkan adayı Joe Biden Türkiye'nin aldığı Ayasofya ile ilgili aldığı karardan "derin endişe" duyduğunu belirterek, 85 yıldır müze olarak kullanılan Ayasofya'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını söyledi. Biden, bu karardan geri dönme çağrısı yaparak, Ayasofya'ya herkesin "eşit" erişim sağlanmasına imkan sağlayan "müze" statüsünün korunmasını istedi.

Joe Biden Küstahça yaptığı açıklamada, "Türk hükümetinin Ayasofya'yı camiye çevirme kararı nedeniyle derin üzüntü duyuyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu kararını iptal etmesini, bunun yerine bu değerli yerin mevcut müze statüsünün korunması ve herkese eşit erişim sağlanmasını şiddetle tavsiye ediyorum." iadelerini kullandı.

ABD  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus ise "Türkiye hükümetinin Ayasofya'nın statüsünü değiştirme kararı bizi hayal kırıklığına uğrattı." diyerek, "Türk hükümetinin tüm ziyaretçiler için Ayasofya'ya erişimi korumaya kararlı olduğunu anlıyoruz ve herkes için engel olmadan erişilebilir kalmasını sağlamak için Ayasofya'nın sürekli yönetimi için planlarını duymayı dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kilise liderleri ne dedi?

Rus Ortodoks Kilisesi, Türkiye'nin Ayasofya'nın müze statüsünü iptal etme kararını, Hristiyanların seslerini görmezden gelindiğini savundu.

Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü Vladimir Legoida ise, Milyonlarca Hıristiyan'ın endişesinin duyulmadığını dile getirdi. Legoida, Hristiyanların tüm çağrılarının görmezlikten gelindiğini belirtti. 

Rus Ortodoks Kilisesi, tarihi eski katedralin statüsünü değiştirme çağrılarına dikkat çeken Rus Patrik Kirill,  "derinden endişeli" olduğunu ve buna "Hıristiyan uygarlığının tümüne tehdit" olduğunu söyledi.

Dünya çapında ve İstanbul'da bulunan yaklaşık 300 milyon Ortodoks Hristiyanın manevi başkanı Ekümenik Patrik Bartholomew,  Doğu ile Batı'yı “parçalayacağını” belirtti.

Avrupa Birliği'nin dış politika sorumlusu Josep Borrell, kararı değerlendirerek, "Türk Danıştay'ın modern Türkiye'nin dönüm noktası kararlarından birini devirme kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anıtı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yönetimine verme kararı üzücü" dedi.

Yunanistan Türkiye'nin hareketini "medeni dünyaya açık provokasyon" olarak nitelendirerek, Kültür Bakanı Lina Mendoni tarafından yapılan açıklamada, "Erdoğan'ın sergilediği milliyetçilik ... ülkesini altı yüz yıl öncesine götürüyor." dedi.

Rusya parlamentosundan Vladimir Dzhabarov, eylemi "hata" olarak nitelendirererk Ayasofya'yı "Camiye dönüştürmek  Milletleri bir araya getirmez, aksine onları çarpışmaya sokar." ifadelerini kullandı.

Filistin Hamas, Ayasofya'nın cami olarak açılmasına izin veren kararını memnuniyetle karşıladı. Hamas'ın uluslararası basın bürosu başkanı Rafat Murra, "Ayasofya'nın duaya açılması tüm Müslümanlar için gurur verici bir an" dedi. Murra, kararın Türkiye'nin egemenlik hakları kapsamında olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)