Azerbaycan-Ermenistan'a savaş İlan Etti

Ermenistan Azerbaycan sınırında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan Meclisi savaş hali pozisyonuna geçti. Azerbaycan, riskli bölgelerde sıkı yönetim ilan etti.

Dünya 27.09.2020, 18:52 27.09.2020, 19:28
Azerbaycan-Ermenistan'a savaş İlan Etti

Ermenistan'ın Azerbaycan bölgelerine taciz ve saldırıları bugün bardağı taşıran son damla oldu. Azerbaycan-Ermenistan'a savaş İlan Etti

Azerbaycan-Ermenistan hattında bu sabaha karşı yine tansiyonun yükselmesi, Ermenistan'ın bir azerbaycan'a saldırı düzenlemesi ve çok sayıda sivilin yaralanması ve yaşamını yitirdiğininin duyurulması ardından Ermenistan ve Dağlık Karabağ sıkıyönetim ve seferberlik, Azerbaycan ise  savaş hali ilan etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından  bu sabah yapılan açıklamada, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin provokasyon yaparak sınırın diğer tarafından ateş açıldığını duyurarak, Ermenistan ordusunun büyük çaplı bir saldırı düzenlediği ve sınıra yakın bölgede insanların yaşadığı alanlara ateş açtığı belirtildi. Azerbaycan Meclis acil toplanarak  Ermenistan saldırılarına karşı savaş hali ilan etti. 

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise sıkıyönetim ilan edildiğini ve topyekun seferberlik kararı alındığını duyurdu.Uluslararası haber ajansları, Dağlık Karabağ’ın da sıkıyönetim ve seferberlik ilan edildiği haberlerini geçti.

TÜRKİYE

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınayarak, Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez dahagösterdiğine dikkat çekerek, "Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaşananların ardından Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile görüştü. 

ERDOĞAN’DAN ALİYEV’E DESTEK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azeri mevkidaşı Aliyev'i arayarak, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise açıklama şöyle devam ediyor:

Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz.

Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye "tek millet, iki devlet" anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, MHP genel başkanı Devlet Bahçeli Türkiye'nin Can kardeş Azerbaycan halkının yanında olmaya Karabağ alınana kadar kardeş Azerbaycan her türlü askeri desteği devam edecektir. MHP Olarak her zaman Karabağ topraklarına sahip çıkmak Türkiye olarak MHP,nin yeminidir bu böyle bilinsin." dedi.

Yorumlar (0)