Azerbaycan ile Türkiye Arasında Seyahat Anlaşması

Azerbaycan ile Türkiye hükümetleri arasında 25 Şubat'ta imzalanan anlaşmaya göre, pasaportu olan iki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edip 90 gün süreyle ülkede vizesiz kalabileceği belirtildi.

Dünya 10.12.2020, 20:51
Azerbaycan ile Türkiye Arasında Seyahat Anlaşması

Türkiye ile Azerbaycan Hükümetleri arasında 25 Şubat 2020 tarihinde Bakü'de imzalanan karşılıklı vize muafiyeti Anlaşması'nda yapılacak değişikliklere ilişkin 25 Şubat'ta imzalanan anlaşmaya göre, pasaportu olan iki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edip 90 gün süreyle ülkede vizesiz kalabilecek.

Anlaşmaya göre, protokol'ün yürürlüğe girmesinden sonra iki ülke vatandaşları kimlik kartı ve diğer sınır belgeleriyle vizesiz seyahat edebilecek ve 90 gün vizesiz kalabilecekler.

Bu anlaşma sadece Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan seyahat eden iki ülke vatandaşları için geçerli olacağını belirtildi. Türkiye ve Azerbaycan üzerinden üçüncü ülkelere seyahat etmek isteyen ülke vatandaşlarının pasaport kullanmaları gerekecek. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tarihinde ilk defa kimlik kartının sınır geçiş belgesi olarak kullanılması için bir anlaşma imzaladığı vurgulandığı açıklamada, taraflar ayrıca sahte sınır geçiş belgelerinin kullanılmasını önlemek için işbirliği yapmaya karar verdiler. Ayrıca, iki ülke arasındaki sınır güvenliğini güçlendirmek için yeni fırsatlar yaratacaktır.

Yorumlar (0)