Azerbaycan'ın savaşı durdurmasının şartı açıklandı

Azerbaycan'ın AGİT Daimi Temsilciliği, 29 Eylül'de AGİT Daimi Konseyi'nin özel toplantısında konuştu.

Dünya 30.09.2020, 16:09 30.09.2020, 16:28
Azerbaycan'ın savaşı durdurmasının şartı açıklandı

Azerbaycan'ın AGİT Daimi Temsilciliği, 29 Eylül'de AGİT daimi Konseyi'nin özel toplantısında konuştu.

Açıklama Dışişleri Bakanlığından geldi.

Konuşmada, bu yıl 27 Eylül'de Ermeni silahlı kuvvetlerinin ateşkesi ihlal ettiği, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin mevzilerine büyük kalibreli silahlar, havan topları ve topçu ile temas hattı boyunca ateş açtığı ve cephe hattında büyük çaplı askeri provokasyonlar gerçekleştirdiği kaydedildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Ermeni silahlı kuvvetlerinin sivil nüfusu ve altyapıyı uluslararası hukukun ve uluslararası insani hukukun temel norm ve ilkelerini büyük ölçüde ihlal ederek kasıtlı olarak hedef aldığına dair ayrıntılı bilgi verdi.
Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin, Ermenistan'ın başka bir askeri saldırısını önlemek ve temas hattında yaşayan sivillerin güvenliğini sağlamak için nefsi müdafaa hakkı ve uluslararası insancıl hukuka tam riayet çerçevesinde karşı saldırı ve misilleme tedbirleri aldığı belirtildi.

Ermeni tarafının Azerbaycan'a karşı bir sonraki saldırısı, uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin ağır bir ihlalidir; BM Güvenlik Konseyi kararları, Ermeni birliklerinin Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarından tam ve kayıtsız şartsız çekilmesi, 1949 Cenevre Sözleşmeleri ve ekleri dahil olmak üzere uluslararası insani hukuk. İhlal olduğu vurgulandı.

AGİT de dahil olmak üzere uluslararası topluluğun Ermenistan'ın kışkırtıcı beyanlarına ve saldırı eylemlerine yeterince yanıt vermediğini, ayrıca Helsinki Nihai Senedi'nin ilkelerinin uygulanmasına yönelik çifte standart ve seçici yaklaşımın Ermenistan'ın mevcut kışkırtıcı faaliyetlerine katkıda bulunduğunu söyledi.

Ateşkes çağrısı yapan bir dizi konuşmayla bağlantılı olarak, uluslararası topluma ateşkesin ihlal edilmesinin ve durumun tırmandırılmasının ana sebebinin Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarında Ermeni kuvvetlerinin yasadışı varlığı ve çatışmanın devamı olduğu bilgisi verildi.

Konuşmada, Azerbaycan tarafının AGİT Minsk Grubu'nun nihayet Azerbaycan'ın niyetinin ciddiyetini tam olarak anlayacağını umduğu ve bölgede barışı sağlamak için Ermenistan'ın işgal altındaki topraklardan tamamen ve kayıtsız şartsız çekilmesini talep ettiği kaydedildi. O zamana kadar Azerbaycan meşru askeri operasyonlarına devam edecek.

Konuşmada, Azerbaycan topraklarının askeri işgalinin Ermenistan tarafından asla istenen sonucu vermeyeceği vurgulandı. Anlaşmazlığın çözümü ancak, uluslararası hukuk normları ve ilkeleri ve Helsinki Nihai Senedinde yansıtılan uluslararası kabul görmüş sınırlar çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı temelinde mümkündür.

Sonuç olarak, Ermenistan bu gerçeklere ne kadar çabuk katılırsa, çatışmanın o kadar çabuk çözüleceği, bölge ülkeleri ve halklarının işbirliği ve ekonomik kalkınmadan yararlanabileceği ifade edildi.

Haber: Azerbaycanlı gazeteci Namig Delidağlı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık