Azerbaycan Ordusu Ne Zaman Kuruldu?

Azerbaycan ordusu ne zaman nasıl kuruldu? 15 Eylül 1918'de Ulusal Ordu, Osmanlı İmparatorluğu'nun Kafkas İslam Ordusu ile birlikte Bakü'yi Ermeni-Bolşevik işgalinden kurtardı ve 17 Eylül'de Azerbaycan hükümeti Gence'den Bakü'ye taşındı.

Dünya 26.06.2020, 22:29 08.01.2021, 13:06
Azerbaycan Ordusu Ne Zaman Kuruldu?

Azerbaycan için önemli bir gün. Azerbaycan ordusu 102. yaşı kutluyor. Stratejik bir bölge Azerbaycan her zaman dikkatleri üzerine çeken ve tarih boyunca çeşitli savaşlara sahne olan bir ülke olmuştur. Zaten Türk milletinin en önemli özelliği savaşma kabiliyeti ve mücadeleci yapısıdır. Azerbaycan Türkleri de bu mücadele yapısı ve kaabiliyetleri ile harekete geçerik az sayıda insanla kısa sürede Azerbaycan ordusunu oluşturmuştur.

1828 yılında Rusya’nın Azerbaycan’ı işgal etmesinin ardından Azerbaycan ordusu tarihinde ilk defa fetret devri yaşamıştır.

AZERBAYCAN ORDUSU NE ZAMAN KURULDU?

Azerbaycan Ordusu, Günü 26 Haziran 1918'de (bugün) Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. 26 Haziran 1918'de Azerbaycan Ulusal Ordusu'nun temelleri bugün atıldı. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun kararı ile, ilk askeri birliğini oluşturdu.

Bölgede 3 büyük millet olan, Azerbaycan Türkleri, Gürcüler ve Ermeniler bulunuyordu. Azerbaycan Türkleri dışında Gürcüler ve Ermeniler Rusya’nın da yardımıyla kendi ordularını kurdular ancak, Bakü Sovyet Komiserliği” tarafından Azerbaycan'ın yok edilmesi planı dolayısıyla Azerbaycan'ın milli ordusunu kurması kaçınılmaz olmuştu. O dönemde Bakü’de 30.000 Rus ve Ermeni birlikleri Bakü ve çevresinde Türklere karşı katliama başladı. Azerbaycan, Osmanlı Devletinden yardım istedi. Osmanlı, zor durumda olmasına rağmen, yardım çığlığına cevap verdi. Harbiye Nazırı Enver Paşan'ın emriyle Kafkaslardaki Müslümanları korumak için “Kafkas İslam Ordusu” kuruldu. Bu orduya da komutan olarak Enver Paşanın kardeşi Nuri Paşa atandı.

26 Haziran 1918 tarihinde 5.000 kişilik “Elahidde Azerbaycan Alayı” oluşturuldu. Azerbaycanlı Aliağa Şıhlinski getirildi. Bu Alay, Azerbaycan’ın ilk nizami birlikleri sayıldı. İşte bu alayın kuruluş tarihi 26 Haziran'dır. Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından 1998 yılında aldığı kararla “Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

15 Eylül 1918'de Ulusal Ordu, Osmanlı İmparatorluğu'nun Kafkas İslam Ordusu ile birlikte Bakü'yü Ermeni-Bolşevik işgalinden kurtararak 17 Eylül'de Azerbaycan hükümeti Gence'den Bakü'ye taşındı.

28 Nisan 1920'de Bolşevik Rusya'nın Azerbaycan'ı işgalinden sonra Ulusal Ordu kaldırıldı.

Türkiye, Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir

  • Türkiye, Bakü'ye savunma da dahil olmak üzere her alanda destek verdi. Türkiye, 1992'den günümüze yaklaşık 100 savunma anlaşması ve protokolü imzaladı.
  • Türkiye, yerli savunma sanayinin gelişmesi ve askeri uzmanların eğitimi konusunda Azerbaycan'a destek sağladı.
  • Azerbaycan subayı Türk askeri akademilerinde eğitim gördü.
  •  Azerbaycan Yüksek Askeri Okulunda eğitim NATO standartlarını karşılamasında Türkiye'nin desteği oldu.
  • 2019 yılında Türkiye ve Azerbaycan 13 ortak tatbikat gerçekleştirdi. 
  • 25 Şubat 2020 tarihinde, Azerbaycan ve Türkiye hükümetleri, Türkiye'nin Azerbaycan'a 200 milyon liralık silah sağlayacağı çerçevede askeri-mali işbirliği konusunda bir anlaşma imzalandı.Kaynak

KAYNAK: Azerbaycan, Ajanslar

Yorumlar (0)
banner442