Bağdat'ta bilanço yükseliyor: 79 ölü, 133 yaralı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta iki ayrı bombalı saldırıda ölü sayısının 79'a yükseldiği bildirildi. Patlamalarda 133 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Dünya 03.07.2016, 14:49
Bağdat'ta bilanço yükseliyor: 79 ölü, 133 yaralı

Başkent Bağdat'taki Karrada-Dakhil bölgesinde sabah saatlerine doğru intihar saldırısı düzenlendi. Bomba yüklü araçla düzenlenen ilk saldırının yerel saatle 01.00 sıralarında, başkent Bağdat'ın güneyindeki kalabalık ticaret alanını hedef aldığı aktarıldı. İkinci patlamanın ise kentin doğusunda meydana geldiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, intihar saldırılarında ölü sayısı 79'a yükseldi ve 133 kişi ise yaralandı. Tedavi edilmek üzere çevre hastanelere kaldırılan yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu, ölü sayısının artmasından endişe duyulduğu ifade edildi.

Güvenlik kaynakları, DAEŞ'in üstlendiği iddia edilen ilk saldırıda bomba yüklü aracın Şiileri hedef aldığını bildirdi. İkinci patlamayı ise henüz üstlenen olmadı. Bağdat'taki bu son saldırıların, Irak ordusunun Felluce'deki DAEŞ operasyonunu tamamlamasından yaklaşık bir hafta sonra gelmesi dikkat çekti. Irak ordusu, Felluce'nin DAEŞ'ten "tamamen arındırıldığını" duyurmuştu. Irak'ın ikinci büyük kenti Musul ise halen DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor. 
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu