Ban Ki-mun, Müslümanlara intikam saldırılarından endişeliyim

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Paris'teki terör eylemlerinin ardından açıklama yaparak Müslümanların intikam saldırılarının hedefi olabileceğini söyledi.

Dünya 18.11.2015, 13:49 18.11.2015, 14:23
Ban Ki-mun, Müslümanlara intikam saldırılarından endişeliyim
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Paris'teki terör eylemlerinin ardından bir açıklama yaparak Müslümanların intikam saldırılarının hedefi olabileceğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki toplantıda konuşan Ban, Paris'teki terör eylemlerinin ardından Müslüman göçmen ve mültecilerin daha fazla ayrımcılığa uğrayabilecekleri ve intikam saldırılarının hedefi olabilecekleri uyarısında bulunarak "Bu da teröristlerin beslendiği yabancılaşma olgusunu körükler." sözleriyle endişesini paylaştı.

ABD'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'yı yeniden şekillendirmek için milyarlarca dolarlık Marshall Planı'nı uygulamaya koyduğunu hatırlatan Ban, Ortadoğu için de benzer bir planın oluşturulmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban, terörün temel kaynaklarının kurutulması için adalete ulaşılabilen ve kurumları hesap veren barışçıl ve katılımcı toplumlar oluşturulması gerekt,iğini vurguladı.

Ban Ki-mun ayrıca Fransa'nın BM Daimi Temsilciliği'nde açılan taziye defterini imzaladı.
Yorumlar (0)