Alexa

Ban ki-mun ve Merkel Görüştü...

Almanya Başbakanı Merkel'le görüşen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre'deki Suriye görüşmelerin görüşmelerin zor geçtiğini söyledi.

Ban ki-mun ve Merkel Görüştü...
Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre'deki Suriye görüşmelerine ilişkin, "Bu görüşmeler zordu. Bunu bekliyorduk ancak ilerleme sağlamak için her fırsatı yoluna koymaya çalışıyoruz''  dedi.

Başbakanlık'ta gerçekleşen görüşmenin ardından Merkel ve Ban Ki-mun ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, burada yaptığı açıklamada, Suriye başta olmak üzere uluslararası gündemde olan birçok önemli konuyu görüştüklerini söyledi.

Suriye ile ilgili BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin büyük bir beceriyle Cenevre'de zor bir konferansı yönettiğini belirten Merkel, görüşmelerde ilerlemeler sağlanmasını ümit ettiğini, görüşmenin yapılmasının bile başarı olduğunu vurguladı.

''Şimdi ihtiyaç duyduğumuz insani koridorlar. Çünkü Suriye'deki insanların durumu tarif edilemez'' diyen Merkel, sonuç alınması için her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti. 

Almanya’nın Suriye'den gelen mültecileri desteklediğine işaret eden Merkel, Suriyeli mültecilerin kabul edildiğini ve insani yardım da bulunulduğuna dikkati çekti. Merkel, Suriye'de siyasi bir çözüm olması gerektiğine inandığını da ifade etti.

Ban Ki-mun ile İran'ın nükleer meselesini de ele aldıklarını belirten Merkel, bu konuda ilk ilerlemelerin olduğunu, şimdi adımların atılması gerektiğini ve burada bir şeyler başarılabileceği konusunda hafif iyimser işaretlerin bulunduğunu kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 23:30
YORUM EKLE

banner325