Alexa

Ban ki-mun:'Sabıra ihtiyacımız var'

BM Genel Sekreteri Ban Cenevre'de Suriyeli muhalifler ile rejim heyetleri arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlandığını belirterek, "Bu konuda sabıra ihtiyaç var" dedi.

Ban ki-mun:'Sabıra ihtiyacımız var'
 BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre'de yapılan Suriye barış görüşmelerine ilişkin, "Suriye görüşmelerinde ilerlemeler sağlandı. Ancak bu konuda sabra ihtiyaç var" dedi.

Ban Ki-mun, Almanya temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile görüştü. Berlin'deki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ban Ki-mun, Suriye görüşmelerinin hiç de kolay olmadığını herkesin bildiğini belirterek, taraflar arasında tekrar güven tesis edilmesinin önemine dikkati çekti.

Cenevre'deki görüşmelere yarın ara verileceğini kaydeden BM Genel Sekreteri, görüşmeler konusunda kötümser olunmaması gerektiğini vurguladı ve "Tüm dünya Suriye'de barışın tesisi için çaba sarf etmeli" diye konuştu.

Ban, Suriye'nin Humus kentine insani yardımların ulaşabilmesi için koridor açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de Cenevre'de yapılan görüşmeler için BM'ye teşekkür etti. Steinmeier, Humus'a yardım koridorunun gerekliliğine işaret ederek, Cenevre görüşmelerinde yerel bir ateşkes sağlamasını temenni ettiğini bildirdi.

Ukrayna konusuna da değinen Alman Dışişleri Bakanı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e çağrıda bulunarak, "Muhalefete verdiğiniz sözü tutun ve artık ciddi olun" dedi. 

Steinmeier, Yanukoviç'i muhalefetle güç mücadelesinde zamana oynamama konusunda uyardı. Steinmeier, şimdiye kadar muhalefet ile Yanukoviç arasında konuşulanlar ve ardından uygulananlar arasında büyük bir fark olduğunu vurguladı. 

Steinmeier, özellikle hükümet tarafından tutuklanan ve gözaltına alınan göstericilere getirilen genel affa da değindi ve bunu son günlerde elde edilen bir "ilerleme" olarak değerlendirdi.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 18:53
YORUM EKLE