Alexa

Ban Ki-mun’un cesaretsizliği üzücü...

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cenevre-2 Konferansı’na katılım için BM tarafından İran’a yapılan resmi davetin geri çekilmesi hakkında, “BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un İran’a yapılan resmi davetin geri alınma nedenini açıklama cesaretine sahip olmaması üzücü” dedi.

 Ban Ki-mun’un cesaretsizliği üzücü...
banner327

 Ban Ki-mun’un cesaretsizliği üzücü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cenevre-2 Konferansı’na katılım için BM tarafından İran’a yapılan resmi davetin geri çekilmesi hakkında, “BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un İran’a yapılan resmi davetin geri alınma nedenini açıklama cesaretine sahip olmaması üzücü” dedi.

TAHRAN (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cenevre-2 Konferansı’na katılım için BM tarafından İran’a yapılan resmi davetin geri çekilmesi hakkında, “BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un İran’a yapılan resmi davetin geri alınma nedenini açıklama cesaretine sahip olmaması üzücü” dedi.

Türkmenistan’daki temaslarının ardından Tahran dönüş yolunda resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Zarif,  “En başından beri Cenevre-2 Konferansı’na katılmak için ön şart kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştik. İran bölgede önemli bir role sahip ve bu rol görmezden gelinemez” ifadesini kullandı.

“Maalesef bölge içinden ve dışından olmak üzere birçok ülke askeri çözüm peşindeydi ve daha yeni Suriye’deki krizin çözümünün askeri yollarla mümkün olamayacağı sonucuna vardırlar” diyen Zarif, İran’ın başından beri siyasi çözüm yolunu savunan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlattı.

İran’ın Cenevre-2 Konferansı’na katılma süreci hakkında detaylı bilgi veren Zarif, şunları kaydetti:

"BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun birçok defa beni aradı ve delilleri bulunan tüm bu telefon görüşmelerinde hiçbir ön şartı kabul etmeyeceğimizi kendisine ifade ettim. Kendisinin İran’ın Cenevre-2 Konferansı’na katılmak için öne sürülen şartları kabul ettiği yönündeki tüm açıklamalarını gerçeğe aykırı buluyoruz. Ban Ki-mun, konu hakkındaki tutumuzu açık bir şekilde biliyordu."

İran’ın Suriye sorunu konusunda başından beri yapıcı ve etkili bir rol üstlendiğini ve buna devam edeceğini ifade eden Zarif, bu nedenle kendilerine şartlar koşulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un tutum değiştirmesini üzücü olarak değerlendiren Zarif, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ban Ki-mun İran’ı resmen davet etmesinin ardından maalesef baskılara maruz kaldı. Bizim için üzücü olan iki konu var; birincisi Ban Ki-mun’un baskılar sonucunda davetini geri çekmesi, her ne kadar konferansa katılmak bizim isteğimiz olmasa da resmi olarak davet edildiğimiz için Dışişleri Bakanı Yardımcısı düzeyinde katılmayı düşünüyorduk çünkü Dışişleri Bakanını davet için çok geç olduğu inancındaydık. Davetin geri alınmasından daha üzücü olan ikinci konu ise bunun gerçek sebebini açıklama cesaretine sahip olunmamasıdır. Onlar davetin İran içerisinden yapılan bazı açıklamalardan ötürü geri alındığını iddia etseler de bu onların daveti geri çekmelerinin asıl sebebinin ABD ve eli Suriye halkının kanına bulaşmış bazı grupların baskıları olduğunu kabul etmek istemediklerini gösteriyor. Bu davranışı BM Genel Sekreterine yakıştıramıyorum, Ban Ki-Mun’un böyle bir davranış sergilemesi üzücü.”
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 14:20
YORUM EKLE