Alexa

Ban'dan Moskova'ya barış çağrısı...

BM Genel Sekreteri Ban, Rusya Federasyonu'na gerilimi daha da tırmandıracak eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu.

 Ban'dan Moskova'ya barış çağrısı...
banner327
 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Rusya Federasyonu'na gerilimi daha da tırmandıracak eylem ve beyanlardan kaçınması, yapıcı ve barışçı girişimlerde bulunması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 25. oturumunun açılışına katıldıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Ban, Ukrayna'nın bağımsızlığı, özgürlüğü, birliği ve toprak bütünlüğünü korumanın çok önemli olduğunu söyledi. 

Ülkedeki tansiyonun diyalog yoluyla düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Ban, Cenevre'de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini bildirdi.

Ban, "Rusya Federasyonu'na gerilimi daha da tırmandıracak eylem ve beyanlardan kaçınması, yapıcı ve barışçı girişimlerde bulunması çağrısında bulunuyorum" dedi.

Genel Sekreter Ban, Ukrayna otoritelerine de bugün ülkeyi ziyaret eden BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson yoluyla aynı mesajı yolladığını da ifade etti.

- "Kararlıyız"

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile dün Suriye konusunu görüştüğünü belirten Ban, bu soruna bulunabilecek tek çözümün üzerinde müzakere edilmiş bir çözüm olduğunu söyledi.

Ban, "Tarafları Cenevre'de tekrar müzakere masasına oturtmaya kararlıyız" diye konuştu.

Üçüncü tur barış görüşmelerinin ne zaman yapılabileceği yönündeki soru üzerine Ban, bu konuda belirli bir tarih bulunmadığını söyledi. 

Ban, İbrahimi'nin temaslarına devam edeceğini ve haftaya New York'a gideceğini de bildirdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki gelişmelere de değinen Ban, BM'nin Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yardım yapma taahhüdüne tamamıyla bağlı olduğunu da kaydetti.

-Çin ve Rus dışişleri bakanları telefonda Ukrayna'yı görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Çin ve Rus dışişleri bakanlarının telefonda son gelişmeleri ele aldığı belirtilirken, bölgenin barış ve istikrarının korunması açısından krizin düzgün bir şekilde ele alınması hususunda mutabık kaldıkları bildirildi. 

Çinli yetkililer, telefonda Lavrov'un Çinli mevkidaşına Ukrayna'daki krizle ilgili Kremlin'in duruşunu aktardığını kaydetti.

Bu arada, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, olağan basın toplantısında, Pekin yönetiminin Ukrayna hakkındaki duruşunun "objektif, adil ve barışçıl" olduğunu söyledi. Çin'in bu konuda kendi diplomatik ilkelerine bağlı kaldığının altını çizen Sözcü, bunun Ukrayna için de geçerli olduğunu belirtti. 

Pekin yönetimi, dün yaptığı açıklamada, hiçbir ülkenin içişlerine müdahale etmeme prensiplerini hatırlatmış ve taraflara siyasi çözüm çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 02:01
YORUM EKLE