Barzani, Tehlikeli Bir Oyun İçinde

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle yaptığı toplantı sonrası 25 Eylül tarihinde referandum yapılacağını duyurmuştu.

Dünya 17.09.2017, 01:43 17.09.2017, 02:18
Barzani, Tehlikeli Bir Oyun İçinde

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle yaptığı toplantı sonrası 25 Eylül tarihinde referandum yapılacağını duyurdu. Bunun Kerkük gibi statüsü tartışmalı olan bölgelerde de gerçekleşeceğini belirtti.

25  Eylül'de referandumu yapma kararı alan  Mesud Barzani, gelen tepkilere rağmen geri adım atmıyor. Barzani dün yaptığı açıklamada ise "referandumun yerine bir alternatif için artık çok geç" dedi. Ancak yinede Barzaninin bir kıvırma payı olacağı da belirtiliyor.

Bağdat ile diyalog kapısını kapatmadıklarını ve kapatmayacaklarını söyleyen Barzani, sınırların çizilmesi ve su meselesinin ele alınması için Irak merkezi hükümetiyle ciddi görüşmelere girmeye hazır olduklarını dile getirdi. Ancak, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ise, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Referandumdan çıkan sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak meclisi de yaptığı oylamada bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği  sözde "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti. İbadi dün yaptığı çıkışta ise, İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada,"Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini" belirtti.

Barzani’nin tek taraflı Referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, Türkmen ve Araplar, ABD, Birlemiş Milletler, İngiltere, Türkiye ve İran karşı çıkıyor. Buna rağmen Barzani “Rest” çekiyor.

GÖZLER TÜRKİYE’YE ÇEVRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A Haber ortak yayınında Kuzey Irak'ta 25  Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili çok sert konuştu: 22  Eylül'deki MGK'da, "Nihai kararımızı MGK'dan sonra görecek" dedi.

Her ne olursa olsun referanduma karşı Türkiye'nin tutumu ortada. Referandumda ısrar edilmesi halinde Türkiye'nin gerekirse askeri müdahalede bulunacağı konuşuluyor.

Yorumlar (0)