Alexa

Başkan Sadık Han, Trump’a seslendi

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen yasağına ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

Başkan Sadık Han, Trump’a seslendi
banner327

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen yasağına ilişkin kararnameyi imzalamasının ardından tepki ve protestolar gelmeye başladı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, Trup'ın kararının ardından “ABD’nin özgürlük ve hoşgörü değerlerine meydan okuduğunu” dile getirdi. Kan, “Başkan Trump’ın bazı ülkelerden gelen sığınmacı ve göçmenlere yönelik yasağı, utandırıcı ve merhametsizce. ABD'nin sığınmacıları karşılayan ve yerleştiren gururlu bir tarihi var. Başkan Trump, bu küresel krize sırtını dönemez. Tüm ülkeler üzerine düşen görevleri yerine getirmeli” dedi.

Han,“Yeni politika, ABD’nin inşa ettiği özgürlük ve hoşgörü değerlerine meydan okuyor. Başbakan May’in Trump’la aynı fikirde olmadığını ifade etmesinden memnuniyet duydum. Bu durumdan etkilenen Londralılar adına hükümetle işbirliği içinde olacağım. ABD gibi hoşgörü, çeşitlilik ve özgürlüğe değer veren ülkeler olarak omuzlarımı silkip, ‘bizim sorunumuz değil’ diyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Sözcüsü Steffen Seibert ise, Alman liderin Trump’ın kararının yanlış olduğunu savunduğunu kaydetti. Seibert, “Merkel, terörle mücadele kararlılığının bazı etnik köken ve bazı inançtan olan insanları şüphe altında bırakmanın gerekçesi olamayacağına inanıyor” dedi.

Merkel ve Trump, dün Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Daha sonra her iki taraf da yaptıkları açıklamada, görüşmede mülteciler ve seyahat yasağı konularının ele alındığını aktarmıştı.  

YORUM EKLE