Alexa


Ben bir savaş lideri değilim...

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Dodik, dünyada ve Bosna Hersek'te yaşanan son gelişmeleri AA'ya değerlendirdi.

Dünya 26.03.2014, 14:52 26.03.2014, 14:59
 Ben bir savaş lideri değilim...

  Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Bosna Hersek'in NATO üyeliği konusunda Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde referandum yapacaklarını söyledi.

Milorad Dodik, dünyada ve Bosna Hersek'te yaşanan son gelişmeleri AA'ya değerlendirdi.

Kırım'ın tek taraflı olarak Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya bağlanması konusunun kendisini doğrudan ilgilendirmediğini ve bu konuda çok fazla yorumda bulunmak istemediğini belirten Dodik, ''Ancak şunu da belirtmeliyim ki Bosna Hersek'in Rusya'ya yaptırım uygulayacak ülkeler arasında yer almasına izin vermem'' ifadesini kullandı.

Rusya'ya yaptırım uygulanması konusunda Bosna Hersek'in Sırbistan'a yakın bir duruş sergilediğini ifade eden Dodik, Ruslarla ilişkilerini koparmak istemediklerini vurguladı. Dodik, ''RS olarak, Rusya ile ilişkilerin kesilmesine izin vermeyiz. Bana kızabilirler ancak bu bizim çıkarımızadır. Burada büyük yatırımları var ve biz bunların kesilmesini istemiyoruz. Bizden tüm bu yatırımlarımızı kaybetmemizi istemeleri mantıksız'' diye konuştu.

Dodik'e göre istikrarsızlığın nedeni uluslararası toplum

Bosna Hersek'teki mevcut sorunlar için uluslararası toplumu suçlayan Dodik, ülkedeki tüm ekonomik reformları, özelleştirme projelerini uluslararası toplumun temsilcilerinin hazırladığını, bu nedenle bugün istikrarsız bir ülkede yaşadıklarını ifade etti. Dodik, şöyle devam etti:

''Onlar, Bosna Hersek'in sınırlarını açarak, ithalatı yükselterek, zaten küçük olan ekonomiden hiçbir şey kalmamasına neden oldu. Bosna Hersek'e giren paradan fazlası ülkeden çıkarıldı. Uluslararası toplum yüzünden Bosna Hersek kalkınma bölgesi değil, deneme bölgesi oldu. Uluslararası toplumun emrinde olan Bosna Hersek'in hayatta kalabileceğini düşünmüyoruz. Bu nedenle, Bosna Hersek Federasyonu'nda (FBIH), uluslararası toplumun emri altında çalışan kimselerin, bizi aşağı çektiğini düşünüyoruz.''

Dodik, ''AB mi Rusya mı?'' sorusuna ise ''Aslında AB ve Rusya olmadan verimli bir iç uzlaşmayı tercih ederim. AB'ye girsek de Rusya ile bağımızı koparamayız. Rusya'ya yakın olsak da AB'ye kapımızı kapatamayız. Bunlardan birine evet ya da hayır demek imkansız'' şeklinde cevap verdi.

Bosna Hersek'in NATO üyelik süreci

RS'nin geçmişte hiçbir zaman NATO ile sorun yaşamadığını kaydeden Dodik, ''RS'nin, askeri malvarlığına dair sorunu var. NATO, Bosna Hersek'in üyeliği konusunda askeri malvarlığını sorun edince de NATO üyeliği yolunda RS sorun teşkil etmeye başladı'' dedi.

NATO üyeliği konusunda RS'de referandum yapacaklarını belirtti

''Türk işadamlarına bizzat yardım etmeye hazırım"

Türkiye'nin genelde Bosna Hersek'te, özelde ise Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki (RS) etkisine de değinen Dodik, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki yaygın görüşün, Türkiye'nin büyüyen bir ekonomiye sahip olduğu ve Bosna Hersek'e yardım edebileceği yönünde olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek'te "objektif bir politika izleyecek Türkiye'nin" kendileri için her zaman kabul edilebilir olacağını vurgulayan Dodik, ''Ancak daha önceki izlenimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, Türkiye her zaman Boşnak siyasi partilerin politikasını destekledi. Bizim politikamızı önemsemedi. Böyle yaparak Türkiye bizdeki kredibilitesini kaybetti'' dedi.

Türkiye'nin genel olarak Bosna Hersek'teki "kredibilitesini azaltan" bir diğer etkinin, Saraybosna ile Ankara arasındaki iyi siyasi ilişkilerin Bosna Hersek'teki Türk yatırımlarına yansımaması olduğunu savunan Dodik, ''Az sayıdaki yatırım da bizi, RS'yi etkilemedi. Bosna Hersek'in bütünlüğü, Türkiye'nin resmi duruşu değil mi? Eskiden Bosna Hersek'te görev yapan Türk büyükelçileri, RS'yi daha sık ziyaret ediyordu. Ben, Türkiye'nin Boşnakları ve onların politikalarını desteklemesini anlıyorum ancak bu, bize uyan bir şey değil'' diye konuştu.

Türk yatırımcıların RS'ye yatırım yapmamasının başlıca nedeninin, Bosna Hersek'e gelen bu kimselerin Saraybosna'da ''korkutulması'' olduğunu savunan Dodik, RS'de fabrika açmak isteyen tüm işadamlarına bizzat yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

''Ben bir savaş lideri değilim"

Bosna Hersek'te, 1990'lı yılların başında yaşanan savaşı hiçbir zaman istemediğini belirten Dodik, ''Ben bir savaş lideri değilim. O dönem Avrupa’nın en seçkin yedek subay okullarından biri olan Bileça’daki askeri okuldan mezun oldum. Savaşın başında teğmendim. Savaş sona erdiğinde yine teğmendim. Savaşı ne kadar istediğimi görüyorsunuz.30 yaşındayken savaşı istemediysem, şimdi de istemem. Savaşın yaşanmasına gerek yoktu, ama madem oldu, ben de kendi halkımın yanında yer aldım. Ancak savaşta kendi evimde birçok Boşnak'ı misafir ettim. Kendi hayatımı tehlikeye atarak onların hayatını kurtardım'' diye konuştu.

Bosna'daki savaş döneminde Bosnalı Sırpların siyasi liderliğini yapan ve hala Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICTY) yargılanmasına devam edilen Radovan Karaciç'in savaş suçlusu olduğunu düşünmediğini, sadece bazı yanlışları olduğunu düşündüğünü söyleyen Dodik, ''Dönemin şartlarında kendi halkını en iyi şekilde yönetti. Savaşın başladığı dönemde ben de meclisteydim ve meclis hiçbir zaman katliam ve etnik temizlik yapılması kararı almadı. Ancak savaşın da kendi kuralları var'' dedi.

Dodik, Boşnak halkının Aliya İzzetbegoviç'in suçsuz olduğunu savunduğunu belirterek, ''Bana göre o da suçlu" ifadesini kullandı.

Bosna Hersek'teki siyasilerin, ülkedeki uluslararası toplumun temsilciliklerine danışarak değil, kendi aralarında, ortak karar alması gerektiğini kaydeden Dodik, şunları söyledi:

''Tabii ki uluslararası kurumlarla işbirliğimiz devam etmeli ancak alınacak her karar için onlardan izin alınmamalı. Eğer mecliste oy çokluğu ile karar alınırsa ben o kararı desteklerim. Bakın, Bosna Hersek tam manasıyla bir devlet olabilir mi, evet olabilir. Peki bu konuda istek var mı, yok. Bosna Hersek, idealleri hakkında ya kendisi karar alır ya da bölünür. Bu Boşnakları kızdırsa da böyle. Biz de Yugoslavya'yı vermiyorduk ama kaybettik. Bazıları, bölünme olması halinde yeniden savaş çıkacağını söylüyor. Ne savaşı? Biz, RS olarak Bosna Hersek'ten ayrılırsak dahi kimseye savaş açmayız. Ancak, bize saldırılırsa tabi ki kendimizi koruruz. Boşnak, Sırp ve Hırvat halklarının, kendilerini güvende hissedeceği bir Bosna Hersek yapmalı ve aramızda güven ortamı oluşturmalıyız. Böyle bir Bosna Hersek'in şansı olur.''

''Desteğe değil, işbirliğine bakarım''

Dodik, Sırbistan'da 16 Mart'ta yapılan genel seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 50'sini alarak seçimleri kazanan Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı Aleksandar Vuçiç'le işbirliğini sürdüreceklerini belirtti.

Sırbistan'daki seçim sonuçlarını değerlendiren Dodik, şunları kaydetti:

''Vuçiç'in Sırbistan ile ilgili sorumluluklarının arttığı görüşündeyim. Sırbistan'da birçok sorun var. Her şeyden önce içerdeki meseleler, ekonomik sorunlar, Kosova sorunu, AB müzakereleri, Kırım sorunu, AB'ye ve Rusya'ya yaklaşımı gibi meseleler var. Bunlar büyük problemler ve hepsi Vuçiç'in sırtında olacak. Vuçiç'in politikası, barış, istikrar ve işbirliği üzerine kurulacaktır. RS ve Sırbistan'ın çıkarları doğrultusunda, tabi Bosna Hersek'in de çıkarlarını zedelemeden, Vuçiç ile işbirliğine devam edeceğim.''

Bosna Hersek'teki seçimler

Dodik, Bosna Hersek'te ekim ayında yapılması planlanan parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerine dair kampanyalarının devam ettiğini ve iyi sonuçlar alabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Partisinin RS'de birinci parti olacağını savunan Dodik, geçen seçimlere kıyasla, oylarında büyük bir artış ya da azalma beklemediklerini ifade etti.

Dodik, önceliklerinin RS'nin istikrarını korumak olduğunu belirterek, ''RS kurumları, arkalarında bir siyasi güç olduğu müddetçe istikrarlı olacaktır. Oylar bölünür ve eşit güçlerde birkaç parti ortaya çıkarsa, istikrardan söz edemeyiz'' dedi.

Ülkede yaşayan Boşnakların da mevcut durumdan memnun olmadığını söyleyen Dodik, ''Onlar da kendi aralarında bölünüyorlar. Sadece bana karşı olduklarında bir oluyorlar. Boşnak liderlerle görüştüğümde suçu birbirlerine atıyorlar. Bundan bana ne? Benim de başımda bir sürü insan var. Eğer anlaşmak istiyorsanız, o zaman çabalamak gerek'' diye konuştu.

Bosna Hersek'teki karmaşık devlet yapısına da değinen Dodik, benzer yapıların Avrupa'da da olduğunu kaydetti. Dodik, ''Konu ülkenin yapısı değil, siyasi istek. Bosna Hersekli siyasetçiler, ülkeyi sevdiklerini iddia ediyorlar. Yalan! Bu ülkeyi sevselerdi, bu ülke için savaşırlardı. Bazı yabancıların dayatmalarını yerine getirmezlerdi'' diye konuştu.

''AB, güçlü bir Bosna istemiyor''

AB'nin diğer ülkelere sunduklarına inanmadığını söyleyen Dodik, ''AB güçlü bir Bosna Hersek istese ben de AB'ye girmek isterdim ama AB, güçlü bir Bosna Hersek istemiyor. AB ortak değil, emrinde çalışacak ülke istiyor. AB'nin ideolojik politikası var. Mesela AB hiçbir zaman, 'Türkiye'ye Müslüman olduğunuz için sizi birliğe kabul etmeyeceğiz' demeyecektir. Kriterleri ve standartları öne sürecektir. AB diyecek ki 'evet Türkiye çok gelişti, büyüdü, ilerledi, tüm sorunlarını çözdü ama siz insan haklarını yeteri derecede korumuyorsunuz, yolsuzluk yapıyorsunuz.' Sanki AB'de her şey tertemiz, yolsuzluk yok, her şey temizlikten ve dürüstlükten parıldıryor'' ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20