Alexa

Beyaz Saray'dan Rusya'ya Kınama...

Beyaz Saray: "Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesini resmen ilhak etme yönünde attığı adımları kınıyoruz. Böyle bir eylem, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit ve uluslararası hukuka aykırı"

Beyaz Saray'dan Rusya'ya Kınama...
banner327

  ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören anlaşmaya imza atmasını kınayarak, bu ülkeye yönelik yaptırımların artacağını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde, "Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesini resmen ilhak etme yönünde attığı adımları kınıyoruz. Böyle bir eylem, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit ve uluslararası hukuka aykırı" dedi.

"Kırım'daki referandum sonuçları ve Ukrayna'nın bir bölgesini kanunsuz biçimde ilhak etme girişiminin, ABD ve uluslararası toplum tarafından asla tanınmayacağını" vurgulayan Carney, Rusya'nın bu eyleminin "bedellerinin" olacağını ve "Rusya izlediği yolu değiştirene kadar bu bedellerin artacağını" ifade etti.

"Yaptırımlar artacak" ifadesini kullanan Carney, dün açıkladıkları, bazı Rus yetkililere yönelik seyahat yasağı, malvarlıklarının dondurulması gibi adımları içeren yaptırım listesinin genişlemesi yönünde çalışma yürütüldüğünü ve bunların arkasının geleceğini belirterek, "Eğer Rusya izlediği yolu değiştirmeyi reddederse, bizim, dünya genelindeki dostlarımız ve müttefiklerimizin ve genel anlamda küresel ekonominin uyguladığı daha fazla bedele maruz kalacak" diye konuştu.

Carney, ilave yaptırımların ne zaman açıklanacağına dair bir takvim vermedi.

-Ukraynalı askerlerin, hayatlarını korumak için silah kullanmalarına izin verildi

Bu arada, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Kırım'da konuşlandırılan bir askeri birliğin görevlisinin öldürülmesi nedeniyle, askerlerin hayatlarını korumaları için silah kullanmasına izin verildiğini belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kırım'da bulunan bir Ukraynalı askerin Rus askeri üniforması giyen saldırganlar tarafından öldürülmesinin ardından, Ukrayna silahlı kuvvetleri başkomutanı görevini üstlenen Aleksandr Turçinov'un aldığı karar doğrultusunda, Ukraynalı askerlerin hayatlarını korumaları açısından silah kullanmalarına izin verildiği bildirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı verilerine göre, bugün Simferepol'da bulunan askeri topografi merkezine yapılan silahlı saldırı sırasında asker S.V. Kakurin, gözetleme kulesinde görev yaparken göğüs kısmından vurularak yaşamını yitirdi, diğer bir asker ise darbedilerek ağır yaralandı. Askeri birlik yetkilisi Andrey Andryuşin'e ise bir binada zorla tutularak, Kırım yönetimi tarafına geçmesi için baskı yapıldığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 22:30
YORUM EKLE