Alexa

BM Suriye Özel Temsilcisinden açıklama

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriye barış görüşmelerinde bugün de büyük bir ilerleme sağlayamadıklarını belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisinden açıklama
banner327
 BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriye barış görüşmelerinde bugün de büyük bir ilerleme sağlayamadıklarını, öğleden sonra için düşünülen görüşmelerin kendi önerisiyle iptal edildiğini kaydetti.

Görüşmelerin oldukça zorlu geçtiğini ancak tarafların cuma gününe kadar Cenevre’de kalıp görüşmelere devam etmek istediğini kaydeden İbrahimi, “Kimse çıkıp gitmiyor, kimse bir yere kaçmıyor” ifadesini kullandı.

Cenevre’de süren Suriye barış görüşmelerinde arabulucu olarak görev yapan El Ahdar el-İbrahimi, 6’ncı günün ardından basın toplantısı düzenleyerek, görüşmelerde gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

-Humus’a yardım konvoyu

İnsani konularda istişarelerle başlayan görüşmelerde bugün de ciddi bir ilerleme olmadığını belirten İbrahimi, Humus’a insani yardım götürmeyi amaçlayan yardım konvoyunun hazır bekletilmeye devam ettiğini kaydetti. BM temsilcisi, “Yardım konvoyuna şu ana kadar izin verilmedi. Ancak bundan vazgeçmiş değiliz” değerlendirmesini yaptı.

İbrahimi, "yardımların engellenmeye devam etmesi durumunda, BM Güvenlik Konseyi’nin devreye girip girmeyeceği" sorusuna ise bu konuda daha fazla bir yorum yapmak istemediği karşılığını verdi.

-Öğleden sonraki görüşme iptal    

Bu sabahki görüşmelerde, Suriye muhalefetinin müzakere zeminini oluşturan Cenevre Bildirisi’nin "ne şekilde uygulanması gerektiği" konusunda bir konuşma yaptığını ancak yazılı bir belge sunmadığını belirten İbrahimi, öğleden sonra için yapılması düşünülen görüşmeleri iptal etmeyi kendisinin önerdiğini vurguladı.

 “Bu konuda herhangi bir taraftan istek ya da baskı olmadı” diyen BM Temsilcisi, “Yarın daha iyi bir oturum olmasını umut ediyorum” dedi.

İbrahimi sorular üzerine, Suriye yönetiminin bugünkü görüşmede de Cenevre Bildirisi üzerinde görüşlerini ifade eden bir sunum yapmadığını vurguladı.

Bu arada barış görüşmeleri katılımcılarından Suriye muhalefeti heyetinden Murhaf Jouejati, rejimin, Humus'tan ayrılmak isteyen çocuklar da dahil olmak üzere herkesi terör unsuru olarak gördüğünü söyledi.

BM Cenevre ofisinde beşinci gününü geride bırakan Suriye barış görüşmeleri sonunda Jouejati, yaptığı basın açıklamasında, bugün Cenevre Bildirisi hakkında konuşarak görüşmeye başlandığını, sonrasında özellikle Humus için insani yardım konularının ele alındığını kaydetti.

 Esed rejiminin hala Humus için ablukayı kaldırmadığını belirten Jouejati, rejimin, yardımların şehrin içine ulaşmasını engellediğine işaret etti. 

Jouejati, "Humus'tan kadın ve çocukların ayrılmak istemesi durumunda, rejim güvenlik güçleri, terk edecekleri teker teker kontrol etmek istiyor. Çünkü rejim, çocuklar da dahil olmak üzere Humus'taki herkesi terör unsuru olarak görüyor" diye konuştu.

Muhabir: Ayhan Şimşek
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 21:29
YORUM EKLE