Bugün '15 Eylül' Bakü'nün işgalden kurtuluş günü

102 yıl önce Bugün 15 Eylül 1918'de Nuru Paşa liderliğindeki Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycan Kolordusu Bakü'ye girdi.

Dünya 15.09.2020, 16:30
Bugün '15 Eylül' Bakü'nün işgalden kurtuluş günü

15 Eylül Bakü'nün işgalden kurtuluş günüdür. 102 yıl önce 15 Eylül 1918'de Nuru Paşa liderliğindeki Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycan Kolordusu Bakü'ye girdi. Bugün, Azerbaycan'ın bağımsızlığı sağlanmış hem de Bakü ve çevresinde ermenilerin ve bolşeviklerin hakimiyetine son verilmiştir.

Bakü'nün ermeni-bolşevik işgalinden kurtuluşu, yirminci yüzyılda Azerbaycan tarihinin en şanlı sayfalarından birisi olduğunu belirten Namiq Delidağlı resmi kaynaklara gore büyük ve tarihi bir zaferin ardından Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükümetinin başkenti 17 Eylül'de Gence'den Bakü'ye taşındığını, böylece Azerbaycan'da devlet inşasının ana aşaması başladığını belirtti.

Bakü'nün Türk ordusunun bolşevik-taşnak işgalinden kurtarılması, şehirde gerçek bir bayram yeri oluşturdğunu belirten Delidağlı, "Ünlü milyoner ve hayırsever Hacı Zeynalabdin Tağıyev Türk ordusunun onuruna bir  ziyafet verdi. Resepsiyon mevcut Devlet Filarmoni binasında yapıldı. H.Z Tagiyev, Türk ordusu komutanı Nuru Paşa ve kahraman komutanlarına hediyeler sundu.15 Eylül 1918'de Bakü'nün kurtuluşu, Azerbaycan-Türk dostluğu ve kardeşliği temelinde olağanüstü önem taşıyan büyük bir olaydır." dedi.

Osmanlı birliklerinin Bakü'nü kurtarmak için yaptıkları askeri operasyonlarda 1.130 kişi şehit olduğuna dikkat çeken Namiq Delidağlı, "Azerbaycan tekrar bağımsızlığına kavuştuktan sonra her yıl 15 Eylül'de ülkemizin toprak bütünlüğü için şehit olan Türk askerlerinin mezarları sadece Bakü'de değil Şamahı, Göyçay ve diğer bölgelerde ziyaret ediliyor. Her yıl Şehitler Sokağı'nda şehit düşen Türk askerlerinin anısına dikilen "Türk Şehitliği" anıtının önünde anma töreni yapılmaktadır. Iki yıl önce Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen askeri geçit törenine Azerbaycan ve Türk askerlerinin katılımı gurur verici ve unutulmaz bir olaydı." dedi.

Azerbaycan-Türk kardeşliği ve dostluğu bugün de tüm dünyaya bir örnek olduğunu belirten Delidağlı'nın 15 Eylül ile ilgili yazısının tamamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)