Alexa

Cem Uzan'ın Hesaplarını Donduruldu

Türkiye' ye karşı açtığı tüm davaları kaybeden Cem Uzan'ın zulası Uzakdoğu'da çıktı.

Cem Uzan'ın Hesaplarını Donduruldu
 Hong Kong yerel mahkemesi, ülkede Uzan Ailesi'ne ait şirket ve ortaklıkların olduğunu tespit etti. Hong Kong yerel mahkemesi yargıcı Kevin Zervos,Motorola'nın peşine düştüğü Uzan Ailesi'ndeki alacakları için dava açıldığını, bununla ilgili bazı şirketler ve 20 kişi hakkında yargılama kararı aldıklarını açıkladı.

Sabah gazetesinin haberine göre; yargıç Kervos, Cem Uzan, Hakan Uzan,Kemal Uzan, Ayşegül Uzan'ın dışında işbirliği olduğu tespit edilen Hong Konglu iş kadını Phyllis Kwong Ka-yin ile İngiliz işadamı Colin Alan Cook'un da yargılanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Hong Kong'da faaliyette olan HPF Private Investment Fund, AA Capital Investments ile Hijaz Investments Hong Kong adlı 3 şirketin de hesaplarını Uzanlar ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle dondurma kararı aldı. Uzan Ailesi'nin Hong Kong'da gayrimenkullerinin de olduğu belirtiliyor.

Hesapları dondurulan firmalar arasında en dikkat çekeni ise sermayesi 10 milyon dolar olan HPF Private Investment Fund. Hong Kong menşeli fonun 2012'de yaptığı bir satın alma dikkat çekiyor. Fon, Uzanlar'ın saklandığı öne sürülen Ürdün'deki Jordan Dubai Capital'in tamamını 130 milyon dolara satın almıştı. Ürdünlü şirketin satıldığı Hong Konglu firmanın sahibi ise mahkemede yargılanacak olan iş kadını Phyllis Kwong Ka-yin görünüyor.Cem Uzan ise dava kapsamında yargıç Zervos'a gönderdiği belgede, "HPFHong Kong menşeli şirkettir. Yapılan araştırma ve incelemeler özel hayatın gizliliğine illegal müdahaledir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 13:32
YORUM EKLE