Cenevre'de barış Suriye'de katliam...

Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin başladığı günden bu yana Esed rejimi saldırıları nedeniyle 76'sı çocuk 433 kişi hayatını kaybetti

Dünya 30.01.2014, 18:21 30.01.2014, 18:23
 Cenevre'de barış Suriye'de katliam...

 Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin başladığı 24 Ocak'tan bu yana, Esed rejimine bağlı güçlerin saldırıları sonucu 76’sı çocuk, 433 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Esed rejimine bağlı güçlerin saldırılarının, görüşmelerin başladığı günden bu yana özellikle de sivillerin yaşadığı bölgelerde hız kesmeden devam ettiği vurgulanarak, son bir haftada 76’sı çocuk, 433 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 Rejim güçlerinin sivil halka varil bombaları, füze ve ağır silahlarla saldırılar düzenlemeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, gözaltı merkezlerindeki işkencelerin aralıksız sürdüğü, her gün en az 10 kişinin işkence altında hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada, "Saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 28’inin kadın ve çocuklardan oluşması, sivillerin hedef alındığını göstermektedir" denildi.

Uluslararası kamuoyuna, saldırılarına son vermesi için Esed yönetimine görüşmelerde "baskı yapmaları" çağrısında bulunan SNHR,  7 gündür devam eden görüşmelerde sonuç alınmaması halinde Suriye’deki katliamın, işkencenin ve açlığa bağlı ölümlerin devam edeceğine dikkati çekti.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu