Alexa

Cenevre'nin Son Görüşmesinde neler oldu...

Suriye’de iç savaşa siyasi çözüm arayan Cenevre görüşmelerinde taraflar, ilk turun son görüşmesi için bu sabah bir araya geldi.

Cenevre'nin Son Görüşmesinde neler oldu...
banner327
Suriye’de iç savaşa siyasi çözüm arayan Cenevre görüşmelerinde taraflar, ilk turun son görüşmesi için bu sabah bir araya geldi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi’nin arabuluculuk yaptığı barış görüşmelerini 8’inci gününde taraflar BM Cenevre ofisinde buluştu.

Suriyeli muhalifler ile rejimin heyetleri, ilk günlerde olduğu gibi bugün de farklı kapılardan içeri alındı. Suriye muhalefeti heyeti binaya A 13 kapısından girerken, rejim temsilcileri A15 kapısını kullandı.

24 Ocak’tan bu yana aynı salonda bir araya gelen ancak şu ana kadar el sıkışmayan, karşılıklı konuşmaya ve siyasi müzakerelere başlamayan taraflar, toplantıda görüşlerini ve taleplerini yine İbrahimi aracılığıyla karşı tarafa iletiyor.

BM Suriye Temsilcisi İbrahimi dün düzenlediği basın toplantısında, bugünkü görüşmenin birinci turdaki son görüşme olacağını belirtirken, "Umarım ilk turdan bazı dersler çıkarmak ve bir sonraki tur için kendimizi daha iyi organize etmek için çaba göstereceğiz. Bunun başlangıç için yeterli olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuşmuştu.  

Suriyeli muhalifler ve rejim temsilcileri, görüşmelerin ilk 7 gününde abluka altındaki bölgelere insani yardım konusunu tartışmış ancak herhangi bir uzlaşma sağlayamamıştı.

Suriye’de tam yetkili bir “geçiş yönetimi” oluşturulmasını öngören Cenevre Bildirisi’ni tartışmaya başlayan taraflar, rejimin, önce terör sorununun ele alınması ardından geçiş yönetiminin konuşulmaya başlanması ısrarı nedeniyle de herhangi bir ilerleme elde edememişti.  

Derin görüş ayrılıklarına rağmen her iki taraf da masada kalma ve görüşmelere devam etme isteklerini İbrahimi’ye iletti. Görüşmelerinin ikinci turunun 10 ya da 11 Şubat’ta başlaması bekleniyor.

Suriyeli muhalifler, görüşmelere verilecek arada diplomatik temaslara hız vermeyi hedefliyor. Muhalifleri bir araya getiren Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba’nın, bugünkü görüşmelerin tamamlanmasının ardından 50. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde bir dizi görüşme yapmak üzere Almanya’ya hareket edeceği bildirildi.  Suriye rejimini insani yardım ve çözüm konularında adım atmaya zorlamak için uluslararası toplumun desteğini arayan Carba’nın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmeler yapması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 14:37
YORUM EKLE