Cevad Zarif, ABD, kendisini izole etmekten vazgeçmeli

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dünyadaki ticaret ve güç dengelerinin yer değiştirdiğini belirtti. İran, Rusya ve Çin'e karşı girişimlerde bulunan ABD'ye küresel gerçeklere uyum sağlama çağrısında bulundu.

Dünya 02.08.2019, 21:19
Cevad Zarif, ABD, kendisini izole etmekten vazgeçmeli

Dünyadaki ticaret ve güç dengelerinin yer değiştirdiğini söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran, Rusya ve Çin'e karşı girişimlerde bulunan ABD'ye küresel gerçeklere uyum sağlama çağrısında bulundu.

 Zarif, Twitter platformu hesabından yaptığı paylaşımında, "Uluslararası ticaret ve güç yer değiştiriyor. Ne Çin ve İran'a karşı ekonomik terörizm ne de INF Anlaşması'ndan ayrılmak bu süreci geriye çevirebilir. ABD, kendisini izole etmekten vazgeçmeli ve yeni küresel gerçeklere uyum sağlamalıdır." ifadelerini kullandı.

ABD'nin yaptırım listesine aldığı İran Dışişleri Bakanı Zarif, son zamanlarda İran'ın, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi bölge ülkeleriyle ilişkilerindeki olumlu seyrin B Takımı olarak adlandırdığı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un başını çektiği "savaş yanlısı"grubu sindirdiğini belirtti.


ABD yönetimi İran'la nükleer anlaşmadan 2018'de tek taraflı çekilmesinin ardından bu ülkeye yönelik yaptırımları geri getirmişti. ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen mallara yüz milyarlarca dolarlık gümrük tarifeleri uygulamıştı. Çin'in de aynı şekilde karşılık vermesi üzerine iki ülke arasında"ticaret savaşları" ortaya çıkmıştı.
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)