Alexa

Çin ejderhası okyanusu araştıracak...

Çin'in "Mistik Deniz Ejderhası" denizaltısının, Kuzeybatı Pasifik ve Güneybatı Hint Okyanusu'na giderek bilimsel araştırmalar ile pilot deneyler yapacağı bildirildi.

Çin ejderhası okyanusu araştıracak...
banner327

 Çin'in Ciolong (Mistik Deniz Ejderhası) denizaltısının, Kuzeybatı Pasifik ve Güneybatı Hint Okyanusu'nda bilimsel araştırmalar ile pilot deneyler yapacağı bildirildi.

Çin Okyanus İdaresi Başkanı Liu Sıgui, Ciaolong'un, 2014'de Pasifik'teki bilimsel araştırma ve inceleme çalışmaları kapsamında, Kuzeybatı Pasifik ve Hint Denizi'nde bilimsel araştırma faaliyetleri yapacağını, denizaltının, dalış denemelerinde bulunacağını kaydetti.

Bölgedeki açık denizlerde keşif ile gözlem çalışmalarına aktif olarak devam edeceklerini bildiren Liu, okyanus kaynakları ile denizin derinliklerindeki bilimsel araştırma çalışmalarına ağırlık verileceğini belirtti.

Kutuplardaki araştırma misyonları için yeni gemiler ile bilimsel araştırma ekiplerinin bu bölgelere gönderileceğine işaret edilen açıklamada, Pekin yönetiminin deniz kaynaklarının keşfi ve değerlendirmesi noktasında uluslararası rekabet göz önünde bulundurularak açık sulardaki bilimsel faaliyetlere önem verdiği belirtildi.

"Mistik Deniz Ejderhası", 2012'de 7 bin metre derinliğe insanlı dalış yaparak bu alanda bir rekora imza atmıştı. ABD, Japonya, Rusya ve Fransa, Çin'den önce 6 bin metre derinliğe dalabilmişti.

- Çin açık denizlerdeki faaliyetlerini artıyor

Son dönemde Okyanus ve açık deniz faaliyetlerini artıran ülkenin uçak gemisi Liaoning ise Güney Çin Denizi'ne yaptığı seferini tamamlayarak bu ayın başında limana geri dönmüştü.

Liaoning'in, Çin donanmasına ait 2 hava savunma destroyeri ve iki füze firkateyninin eşliğinde çıktığı Güney Çin Denizi seferinde, bilimsel komutlandırma, savunma ve hücum, zorlu deniz şartlarında askeri dayanıklılık, pilot eğitimi gibi bir dizi test görevini yerine getirdiği aktarılmıştı.

Diğer yandan Çin'in 256 kişilik araştırma ekibini taşıyan "Şüelong" (Kar Ejderhası) adlı bilimsel inceleme gemisi, kasım ayında çıktığı kuzey kutbu bilimsel araştırma misyonu çerçevesinde halen bölgede bulunuyor.

Şüelong, bölgede yürüttüğü inceleme ve test faaliyetlerini tamamlayarak nisan ayında ülkenin doğusundaki Şanghay limanına geri dönecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 11:53
YORUM EKLE