Çin tarafından yaptırım uygulanan ABD'li yetkililer kim?

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in egemenliğinin Çin ile ilgili konularda ciddi ihlallerinden sorumlu ABD'li yetkililere yaptırım uygulamaya karar verdi.

Dünya 21.01.2021, 23:10 21.01.2021, 23:49
Çin tarafından yaptırım uygulanan ABD'li yetkililer kim?

Çin Dışişleri Bakanlığı, Joe Biden ABD'nin 46. başkanı olarak yemin etmesinin ardından Trump yönetim yetkililerine yaptırım uyguladı.

Çin, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da dahil olmak üzere 28 ABD'li yetkiliye yaptırım uyguladığını açıkladı. Bir ABD Ulusal Güvenlik sözcüsü kararı ise "alaycı" olarak nitelendirdi.

Çin Haber Servisine göre Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ilgili konularda ciddi ihlallerinden sorumlu ABD'li yetkililere yaptırım uygulamaya karar verdiğini duyurdu. Bakanlık, yaptırım uygulanan ABD'li yetkililerin isimlerini bazıların şu şekilde sıraladı:

Trump yönetiminde ki Pompeo, Navarro, O'Brien, Stawell, Pottinger, Azza, Kraqi, Kraft, Bolton ve Bannon da dahil olmak üzere on kişinin adını açıkladı.

Yaptırımlar nelerdir?

28 ABD yetkilisinin ve yakın aile üyelerinin Çin topraklarına girmesini ve Çin kurumlarıyla iş yapmasını yasakladı.

Etkilenen yetkililer arasında giden ticaret şefi Peter Navarro, eski Ulusal Güvenlik Danışmanları Robert O'Brien ve John Bolton, eski Sağlık Bakanı Alex Azar, eski BM büyükelçisi Kelly Craft ve eski Trump yardımcısı Steve Bannon yer alıyor.

Yorumlar (0)