Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Bizi Üç Kez Kışkırttı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeni Ermeni hükümeti, temel ilkelerin kendisi için kabul edilemez olduğunu defalarca ifade ettiğini belirtti.

Dünya 27.10.2020, 23:37
Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Bizi Üç Kez Kışkırttı

Ermenistan müzakere sürecini kesinlikle bozmak istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada, Ermeni hükümeti, temel ilkelerin kendisi için kabul edilemez olduğunu defalarca belirttiğinisöyledi.

26 Ekim'de İtalyan TV kanalı Rai-1'e verdiği röportajda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  "İşgal altındaki topraklardan bir karış bile geri dönmeyecek ki bu temel ilkelerle çelişiyor. Başbakan, Azerbaycan'ın Ermenistan ile değil sözde Dağlık Karabağ'ın liderleriyle görüşmesi gerektiğini belirtti. Bu hem bizim hem de AGİT için. Minsk Grubu için kabul edilemezdi, Başbakan ayrıca "Karabağ Ermenistan ve asıl mesele" dedi. Böylece müzakere sürecini tamamen sekteye uğrattı. Geçen yıl neredeyse hiç görüşme olmadı ve Ermenistan bizi suçlamak için üç kez kışkırttı. "Temmuz ayında, kışkırtıcı bir grup Ağustos ayında sınıra gönderildi ve Eylül ayında barışçıl şehirlerimiz ateş altına girdi. Muhtemelen bu sefer kısıtlama yapacağımızı düşündüler, ama olmadı. Onlara şimdi pişman olacakları şekilde karşılık verdik." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)