Dağlık Karabağ'daki Son Durum Değerlendirildi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dağlık Karabağ bölgesindeki son durumu görüşmek üzere 12 Kasım'da telefonla bir araya geldi.

Dünya 15.11.2020, 13:25
Dağlık Karabağ'daki Son Durum Değerlendirildi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dağlık Karabağ bölgesindeki son durumu görüşmek üzere 12 Kasım'da telefonla bir araya gelerek, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesi çevresindeki topraklardan çekilmesi de dahil olmak üzere, ateşkes ve tüm düşmanlıkların durdurulmasına ilişkin üçlü bir bildiri imzaladılar" 

Yüksek Temsilci Joseph Borell, 10 Kasım'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan üçlü açıklamaya övgüde bulundu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Joseph Borell'in taraflar arasındaki diyaloğu sürdürme gereğini vurguladığını söyledi. Anlaşmaya göre, cephelerde dolaşmak için bölgeye Rus barış güçleri konuşlandırıldı. Türkiye de barışı koruma sürecindedir. Rusya ve Türkiye, bir Rus-Türk ateşkes izleme merkezi kurmak için bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Azerbaycan'ın Kelbecer, Ağdam ve Lachin bölgelerinin işgalinin 1 Aralık'a kadar kaldırılması ve Azerbaycanlı ÜİYOK'ların Dağlık Karabağ'a ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin komşu 7 ilçenin kontrolünde geri dönüşü.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar, Ermenistan'ın Azerbaycan güçlerine ve sivillere yönelik büyük çaplı saldırılar düzenlemesinin ardından 27 Eylül'de yeniden başladı.

Ermeni saldırılarının ilk gününde beş Azerbaycanlı sivil öldürüldü.

Ermenilerin Azerbaycanlı sivillere yönelik hedefli saldırılarında doksan üç Azeri sivil öldürüldü. Azerbaycan, 300'den fazla yerde ve köyün kurtarılmasıyla sonuçlanan karşı saldırı operasyonları başlattı. Azerbaycan ayrıca beş şehir merkezini ve tarihi Şuşa şehrini kurtardı.

Barış anlaşması, 1990'ların başında Bakü ile Erivan arasında Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesi üzerindeki savaşta Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen yedi komşu vilayette 30 yıllık bir açmaza son verdi. Yaklaşık otuz yıldır Ermenistan, BM Güvenlik Konseyi'nin (822, 853, 874 ve 884) anlaşmazlığı çözmenin önündeki en büyük engelin kaldırılması çağrısında bulunan kararlarını uygulamada başarısız oldu. ABD, Rusya ve Fransa'nın eş başkanlık ettiği AGIT Minsk Grubu, 1994'te imzalanan geçici ateşkes anlaşmasından bu yana Ermenistan-Azerbaycan ihtilafına arabuluculuk yapıyor. Minsk Grubu’nun çabaları Ermenistan’ın uymayı reddetmesine neden olmadı.

Vafa Ismayilova

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)