DOĞU TÜRKİSTAN'DA VAHŞET DEVAM EDİYOR

Kaşgar iline bağlı Yarkent ilçesinde gerçekleşen “terör saldırısında”(!) 10 sivilin öldüğünü, 22 Uygur Türk'ünün ise polis tarafından vurularak katledildiği bildirildi.

Dünya 31.07.2014, 00:18 12.07.2020, 22:19
DOĞU TÜRKİSTAN'DA VAHŞET DEVAM EDİYOR

Hong Kong merkezli South China Morning Post (SCMP) gazetesi, Pazartesi günü sabah Kaşgar iline bağlı Yarkent ilçesinde gerçekleşen “terör saldırısında”(!) 10 sivilin öldüğünü, 22 Uygur Türk'ünün ise polis tarafından vurularak katledildiğini iddia etti.

Saldırıya ilişkin olarak Doğu Türkistanlı yetkililer tarafından dün akşam bir konferans düzenlendiğini belirten SCMP, haberini yerel kaynaklara dayandırdı. SCMP ayrıca, güvenlik güçlerinin 41 kişiyi tutukladığını belirtti.

ÇİN BASINI SESSİZ

Olayı bir buçuk gün gecikmeyle dün akşam duyuran Çin basını ise, ölü ve yaralı sayısını aradan geçen 3 güne rağmen açıklığa kavuşturmadı. Resmi haber ajansı Xinhua, dün akşamki haberinde “düzinelerce saldırgan polis tarafından vuruldu” ifadesine yer vermişti. Ajans, bugün saat 18.00 (TSİ 13.00) itibariyle ölü ve yaralı sayısı hakkında başka bilgi yayımlamadı.

SON İKİ YILDA EN AZ 200 KİŞİ ÖLDÜ

Doğu Türkistan'da son 2 yılda meydana gelen olaylarda 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Çin medyasındaki haberlere göre, bu yılın ilk 6 ayındaki çok sayıda şiddet (!) eyleminde toplam 76 kişi hayatını kaybetti.

Uluslararası insan hakları örgütleri, şiddet olaylarına Çin yönetiminin dini ve kültürel baskılarının yol açtığını savunuyor. Saldırıları terör eylemi olarak niteleyen Çin yönetimi ise, radikal İslamcılık akımının bölgede etkili olduğunu ve terör örgütlerine zemin hazırladığını öne sürüyor.

Uluslararası kuruluş temsilcileri ya da yabancı gazetecilere bölgede hür çalışma olanağı tanınmaması nedeniyle, olayların mahiyetinin bağımsız tespit ve teyidi mümkün değil.

Yorumlar (0)