Alexa

Duma'dan Kırım'ın Bağlanmasına Onay...

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım'ın Rusya'ya bağlanma anlaşmasına onay verdi.

Duma'dan Kırım'ın Bağlanmasına Onay...
banner327
Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım'ın Rusya'ya bağlanma anlaşmasına onay verdi.

Moskova'da olağanüstü oturumla toplanan milletvekilleri, 18 Mart’ta Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması" anlaşmasını görüştü.

Duma'da konuşmaların ardından yapılan oylamaya 444 milletvekili katıldı. Kırım'ın Rusya'ya bağlanması anlaşması 443 evet oyuyla kabul edildi. 

-Lavrov: "Batı'nın yaptırımları gayri meşru"-

Duma'daki oturuma katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Larov, Batı'nın Kırım konusundaki yaptırım kararlarının uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu savundu. 

Devlet Başkanı Putin adına anlaşmayı meclise sunan ve kısa bir konuşma yapan Lavrov, "Tek taraflı yaptırımlar hiçbir zaman iyiliğe götürmedi. ABD ve AB'nin yaptırımları gayri meşru, egemen devletlere karşı tedbir kararı alabilecek tek organ BM Güvenlik Konseyi'dir ve Rusya'ya karşı böyle bir karar alınmadı" dedi. 

Rusya yasalarına göre, Duma'dan geçen karar, Federasyon Konseyi'nde görüşülüyor. Anlaşma, burada da onaylanması durumunda son imza için Kremlin'e gönderilecek.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 17:06
YORUM EKLE