Dünya toplumu Ermenistan'ın saldırganlığına Neden Sessiz Kalıyor?

Pakistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Müşahid Hüseyin Sayed, Gence kentinde işgalci Ermenilerin roketle saldırısını yorumladı.

Dünya 13.10.2020, 22:33
Dünya toplumu Ermenistan'ın saldırganlığına Neden Sessiz Kalıyor?

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırına Uluslararası toplum sessiz kalıyor. Pakistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Müşahid Hüseyin Sayed, birkaç gün önce Azerbaycan'ın sivil nüfusu ve Gence kentinde işgalci Ermenilerin roket ateşi açmasını değerlendirdi. Sayed'e göre, dünya toplumunun Ermenistan'ın saldırganlığına sessiz kalmasının iki nedeni bulunuyor: "Birincisi Müslüman meselelerine çifte standartlı yaklaşım, ikincisi ise Batı'daki Ermeni lobi gruplarının etkisidir."

Gence'de 11 Ekim'de Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından yapılan roket atışı sonucunda 4'ü kadın 10 kişinin öldüğü, 15'i kadın ve 6'sı çocuk 34 kişi yaralandı.

Ermenistan'ın kaybettiği mevzileri geri kazanmak ve silah arzını geri kazanmak için Rusya, Fransa ve diğer birçok ülkeden silah aldığı biliniyor. Erivan'ın sivil uçaklarla yurt dışından silah kaçırdığı ortaya çıktı. Ermenistan'ın denize doğrudan erişimi olmadığından, taşımayı planladığı silahları ağırlıklı olarak farklı ülkelerin limanlarına iki yönden oradan karaya ve havadan Erivan'a taşıyabileceği belirtildi. Bu limanlardan birinin Gürcistan toprakları olan Poti veya Batum olduğu iddia edildi Ancak, Tiflis'ten resmi olarak yapılan açıklamada, Ermenistan'a topraklarından silah gönderilmediğini ve buna izin vermeyi düşünmediklerini belirten bir açıklamada bulundu. İkinci liman İran olduğu belirtildi. Buşehir ve Bandar Abbas limanları Ermenistan'a 2000-2200 km uzaklıkta blunuyor. Bu plana karşı İran hükümeti benzer bir adım atmak istemeyeceği Ancak bu silahların kargo uçakları ile taşınabileceği belirtildi.

Alman askeri uzman Tobias Pfenning'in röportajında, Gence'deki saldırının hemen ardından bunun açık bir askeri provokasyon olduğunu söylediğini bu durum ateşkesle daha da kötüleştiğini Gence'ye verilen hasar nedeniyle kentteki siviller balistik füzeyle vurulmuş gibi görüldüğünü Meselenin "kazara" bombalaması değil, temas hattından çok uzak bir şehre yapılan saldırı olduğunu belirtti. 

Yorumlar (0)