Alexa

Elçibey Anıldı

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey, ölümünün 13. yılında mezarı başında anıldı. Çok sayıda partililer ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.

Elçibey Anıldı
 Ebülfez Elçibey'in başkent Bakü'deki Fahri Hiyaban'da bulunan mezarını, erken saatlerinden itibaren çok sayıda vatandaş ziyaret etti. Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP), Musavat Partisi (MP), Klasik Halk Cephesi Partisi (KHCP) ve başka muhalif partiler tarafından Elçibey'in mezarı başında düzenlenen anma törenine partililer ve Elçibey'in sevenleri katıldı. 
AHCP Başkanı Ali Kerimli, MP Başkanı İsa Gamber, KHCP Başkanı Mirmahmut Fettayev, partililer, Elçibey'in yakınları ve sevenleri merhumun mezarını ziyaret ederek karanfiller bıraktı. 

Kur'an-ı Kerim okunup dualar edilmesinin ardından Ali Kerimli, İsa Gamber ve Mirmahmut Fettayev, birer konuşma yaparak Elçibey'in Azerbaycan Devleti'ne ve tarihine yaptığı katkılardan bahsetti. Anma töreni, Azerbaycan Milli Marşının okunmasının ardından son buldu.

Sovyetler'in dağılmasının ardından Azerbaycan'daki bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden Ebülfez Elçibey, 7 Haziran 1992'de Azerbaycan Cumhurbaşkanıseçildi. Görevini bırakmak zorunda kaldıktan sonra 1993'te memleketi Nahçıvan'a giden Elçibey, 4 yıl sonra Bakü'ye dönerek Azerbaycan muhalefetine liderlik etti. Ebülfez Elçibey, hayatının son dönemlerini ise ağır hastalıkla mücadele ederek geçirdi. Elçibey, 22 Ağustos 2000'de tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp AkademisiHastanesi'nde hayatını kaybetti.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 12:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah Garib
Emrah Garib - 6 yıl Önce

bilgide yanlışlık var,elçibey 1992 yok 1993-de görevi bırakmak zorunda kaldı

banner325