Endonezya’daki depremde ölenlerin sayısında Artış

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen deprem ve tsunamide ölü sayısı 832'ye yükseldi. Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki depremde ise 230 bin kişi ölmüştü.

Dünya 30.09.2018, 11:11
Endonezya’daki depremde ölenlerin sayısında Artış

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide 832 kişiye yükseldiği belirtildi.

Ulusal Afet Ajansı Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Sulawesi Adası’nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide 832 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bölgenin Palau kentinde 821 kişinin ve Donggala kentinde 11 kişinin öldüğü bilgisine sahadaki yetkililerden ulaştıklarını açıklayan Nugroho, iletişim hatlarının tamamen onarılmadığını, bu nedenle bölgenin geneliyle tam olarak iletişim kuramadıklarını kaydetti.

BNPB  en son yaptığı açıklamada, depremde 540 kişinin yaralandığını, 17 bin kişinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo yaptığı incelemelerde bulunmak üzere bugün bölgeye geçeceği belirtildi.

Dün akşam, bölgede yaşayanlardan gelen bilgilere göre, 29 kişinin kaybolduğu, yaklaşık 17 bin kişinin de tahliye edildiği kaydedilmişti.

Devlet Başkanı Widodo, depreme ilişkin tüm birimlerin harekete geçmesi amacıyla da bölgede acil durum ilan edilmişti.

Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi, Palu bölgesinde aksayan feribot seferlerinin bugün hizmet vermeye başlayacağını duyurdu. Devlet Bakanı Pratikno da şu andaki önceliklerinin deprem bölgesinde tahliyelerin yapılması ve yardımların en hızlı şekilde ulaştırılmasını sağlamak olduğunu aktardı.

Donggala bölgesinin 27 kilometre kuzeydoğusunda yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Donggala ve Palu kentlerini yer yer 3 ve 6 metre yüksekliğe kadar tsunami dalgaları vurdu.

Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ile 6,9 ve 7 büyüklüğünde depremler meydana gelmiş, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti. 

Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

Yorumlar (0)