Ermenilerin Siviller Üzerinde SCUD Füzesi Kullanması Tesadüf mü?

Ermeni silahlı kuvvetleri Gence şehrine SCUD (skad) füzesi ile saldırdığı açıklamalarda yer alıyor. Araştırmalar, Ermenistan'ın Gence'deki sivilleri hedef alan saldırı sırasında Füze kullanılmasının tesadüfi olmadı belirtiliyor.

Dünya 12.10.2020, 22:22 12.10.2020, 23:17
Ermenilerin Siviller Üzerinde SCUD Füzesi Kullanması Tesadüf mü?

Ermeni Kuvvetlerinin Gence şehrine SCUD (skad) füzesi ile saldırılması ve sivilleri hedef almasının sırasında SCUD füzesi kullanmasının tesadüfi olmadığı belirtilirken Rus yapımı SCUD füzelerinin teknik özellikleri buna gerekçe verdiği ifade edildi.

SCUD füzesi Nedir, Ne zaman Üretildi? SCUD füzelerinin etkisi ve tarihi nedir?

1961-1987'de üretilen R-17 (SCUD-B - ELBRUS kompleksi) füzelerin menzili 450 metredir. Son fırlatılışı 1987 yılında gerçekleşti. Füzeler oldukça eskidir. Bu füzeler isabetli vurma yeteneklerini kaybetmiştir. Ancak daha geniş bir menzile sahiptirler. Askeri hedefleri yok etmek için SCUD kullanımı etkili değildir. Sivil hedeflerde de yanlış vuruş yapma yeteneği bulunmaktadır. Bir yerleşim yerine bir füze atıldığı her yerde aşırı kalabalık nedeniyle yıkıma yol açacaktır; belirli bir noktadan çok "istendiği gibi" geniş bir alana zarar verecektir.

SCUD Füzesi Kullanması Tesadüf mü?

Bu füzelerin kullanımının tarihine bakıldığında, eski Irak lideri Saddam Hüseyin, İran-Irak savaşı sırasında İran'a ve Körfez Savaşı'nda İsrail'e karşı SCUD kullanmıştır. Büyük yıkım ve can kaybına sebep olan Füzelerin, Libya'da merkezi hükümete karşı isyan eden Halife Hafter'in kontrolündeki güçlere de verildiği bilinmektedir. Bütün bunlar, Ermenistan'ın faşist yapısını bilerek, kasıtlı olarak SCUD füzelerini seçtiğini, askeri operasyonlarda nadiren kullanılan yıkıcı füzeleri kullanarak sivil halka karşı savaş ve savaş suçları işlediğini göstermektedir.

Ermenistan ordusunun Gence'deki sivil nüfusa yaptığı balistik füze saldırısı sonucunda 10 kişinin öldüğü ve 34 kişinin de yaralandığına bakıldığında bu füzelerin bilinçli kullanıldığı ortaya çıkmaktadır.

HOCALI VAHŞETİNİ SAKIN UNUTMA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
açık